Wszystkie wpisy, których autorem jest admin

Pierwsze prace nad projektem

O projekcie zaczęliśmy myśleć odkąd mamy działkę, czyli od 2 lat. Przez dłuższy czas konstruowaliśmy w myślach dom energooszczędny w lżejszym wariancie- NF30. W końcu jednak zdecydowaliśmy się na budynek pasywny. Prześledziliśmy chyba wszystkie fora internetowe, gazety branżowe, literaturę fachową, by jak najlepiej zgłębić tajniki takiego ciepłego budowania. Wydaje się, że wciąż mało wiemy, bo temat w Polsce jest traktowany z ogromną ostrożnością. W wysnuwanych przez wszelkiej maści specjalistów opiniach widać dużo uprzedzeń, a teorie bardzo często opierają się o jednostkowe, wyrywkowe doświadczenia, i przez to są mylne. Trzeba naprawdę sporo prześledzić, by móc wyłapać „fałszywe tropy”.

Na chwilę obecną nie potrafimy się ustosunkować do stwierdzenia, ile droższy  jest taki obiekt od „zwykle budowanego”. Niektórzy twierdzą, że 20%, inni że 40%, a są tacy, co podają 100% więcej.  W ogóle takie procentowe porównanie moim zdaniem nie będzie miarodajne, bo architektura pasywna to taka, która jest wyzbyta wszelkich wykuszy, nadmiernych detali, balkonów i nadwieszeń oraz innych komplikujących sprawę mostków i musi mieć restrykcyjnie zaplanowaną i prostą bryłę, a taka powinna być przecież łatwiejsza w wykonaniu.  Będziemy starali się kontrolować mocno koszty, ponieważ mamy bardzo konkretny budżet, i nie chcemy go przekroczyć. Na pewno w najbliższym czasie rozpoczniemy rozmowy z kosztorysantem, by móc nad tym zapanować.

Sam projekt domu w wersji energooszczędnej wyglądał tak:

12

rzut parterupiętro

Był on ustawiony tradycyjnie względem drogi, dość blisko niej, by uzyskać na tyłach kameralny ogród.

Podczas prac nad nowym projektem nasz architekt uświadomił nam, że usytuowanie względem stron świata jest bardzo ważne, i że nasz pomysł nieco odchyla się od ruchu słońca. Wszystko przez lekkie obrócenie działki względem kierunków świata. Dlatego ustalając optymalne ustawienie budynku zdecydowaliśmy się wstępnie na obrócenie dokładnie na południe naszej niby południowej fasady i pozostawienie prostopadle do drogi garażu „wbitego” w bryłę główną. Wariant ten będzie minimalnie mniej korzystny od proponowanego wcześniej przez architekta obrócenia całej funkcji w bryle o 90 stopni. Tamten- najlepszy wynikowo wariant – skazywałby nas na zachodnie słońce w salonie i trudności korzystnego rozplanowania piętra,  a zyski w ogrzewaniu rzędu 20zł rocznie uznaliśmy za nieprzekonujące.

Pomysł na rozkład funkcji jest bardzo podobny jak we wcześniejszej, energooszczędnej wersji. Rozważniej przewidujemy rozdział powierzchni pomieszczeń, a bryła sprowadziła się do sześcianu.  Architekt zaproponował nam by pomieszczenie pomocniczo-ogrodnicze wykonać na tyłach garażu, co uznaliśmy za świetny pomysł. taki schowek nie musi być pasywny;). Na pewno  dostaniemy propozycję „zadaszeń” od południa, chroniących wnętrze od najostrzejszego słońca latem, oraz intrygujące niewielkie przeszklenie na wejściu do budynku, o które zresztą chyba sami poprosiliśmy.  Spróbujemy uzyskać  prostą, współczesną bryłę, godną naszych czasów:).

Tak prezentują się wstępne rzuty projektowanego domu (potraktujcie je jako schemat funkcjonalny do bryły, bez rozwiązań takich kwestii jak np. mostek termiczny na wejściu):

parterm pietrom

 

Działka

DziałkaSIZE3

Kilka słów o działce, ponieważ nie jest ona idealna dla budynku pasywnego. Przede wszystkim wjazd na nią jest od zachodu, na dodatek „przekrzywiony” lekko w stronę południa. Przysparza nam to trochę  komplikacji projektowych, ponieważ mieliśmy zamiar odciąć się od ulicy, przy której będzie stał dom, a która jest asfaltowa i wcale nie mało ruchliwa. Jednocześnie zależy nam na ogrodzie przynajmniej w części prywatnym, niewidocznym od ulicy. Po dość burzliwych dyskusjach i przeróżnych próbach ustawienia budynku na działce zdecydowaliśmy lekko obrócić budynek by był idealnie wyeksponowany na południe, zostawiając bryłę garażu, przyklejoną do domu, jako równoległą do ulicy. Porządek urbanistyczny powinien być zachowany :).

Plusy działki to brak zabudowań w bezpośrednim sąsiedztwie, jej rozmiar (1100m2, 30x36m) gwarantujący nam, że dobudowywane w najbliższej okolicy budynki nie zacienią naszego oraz brak zadrzewienia zacieniającego. Pierwszy warunek dla budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło możemy zatem spełnić, wystawiając jak najwięcej przeszkleń na stronę południową, i nagrzewając słońcem budynek. Zadaniem dla naszego architekta będzie takie zaprojektowanie zadaszeń do elewacji południowej, by nie nagrzewała pomieszczeń wtedy, gdy nie będzie to pożądane. Ten budynek będzie wcześniej narażony na przegrzewanie niż typowo budowany, i przez dłuższy okres czasu są w nim takie niedogodności. Tym niemniej o zyski słoneczne warto powalczyć.

mdcp kadrMedia: brak. Tzn czekamy na przyłączenie prądu- umowę podpisaliśmy wiosną zeszłego roku, zgodnie z planem powinno być wykonane w listopadzie tego roku. Gazu brak. Kanalizacja w fazie projektowania w ulicy, co znaczy, że będzie, ale za kilka lat (może być poślizg, bo jak powiedziano mi w Eko-Babicach- na tą inwestycję nie ma dotacji unijnych i opóźnienie w związku z tym jest możliwe; inaczej bardziej by się starali). Woda- czekamy na wydanie warunków przyłączenia- na razie ich nie możemy uzyskać, bo najbliższy nam odcinek jest wykonany ale nie odebrany. Ograniczony dostęp do mediów to nasz kolejny powód by budować pasywnie. Myślę tu zwłaszcza o gazie.

Działka jest piękna- to moje bardzo subiektywne wrażenie. Do tego w przyjemnej okolicy. Bardzo blisko cywilizacji, a jednocześnie  rządząca się prawami przyrody, otoczona zielenią. Zamieszkiwana przez bażanty. Pewnie za kilkanaście lat będzie to zupełnie inaczej wyglądało.  Na razie prawie zawsze świeci tam słońce…

DziałkaDroga

Niedaleko nas jest Lipków- malownicza wieś pod Kampinosem, w której wciąż stoi dworek należący niegdyś do teściów Henryka Sienkiewicza. Nota bene na prośbę żony pisarz umieścił w Lipkowie scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i Mieczem. Z drugiej strony pałac w Zielonkach. A dokoła łąki, pola, lasy. I trąbi autobus. Nie ma co się dalej rozpisywać. Podoba się nam.

 

Nasz cel

Zamierzamy wybudować dom energooszczędny, w wersji pasywnej NF15. Musi on spełniać warunek rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji do 15 kWh/(mkw*rok), oraz inne wymagania NFOŚiGW do dopłaty za taki rodzaj budynku . Dodatkowo ma on być w tzw. standardzie Multi- Comfort, zdefiniowanym przez Grupę Saint Gobain. Klamka zapadła, umowa ze sponsorami konkursu podpisana . Teraz nie ma odwrotu- musimy wybudować nasz dom do wiosny 2015 roku. Tymczasem jesteśmy z fazie projektowej…. Łatwo nie będzie, ale my lubimy wyzwania:).

Aby budynek posiadał certyfikat, i przeszedł cały proces weryfikacji pomyślnie, musi być spełnione wiele warunków. Część z nich jest trudna do spełnienia.  Pełny opis wymagań dostępny jest na stronie :

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

Zalecenia, jak spełnić wymagania, podpowiedzi rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych można uzyskać w Podręczniku Dobrych Praktyk:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/podrecznik-dobrych-praktyk/

Standard Multi- Comfort to pakiet  rozwiązań wpływających na zapewnienie szeroko rozumianego komfortu użytkowania budynku; termicznie, akustycznie,  finansowo, estetycznie,  pod kątem bezpieczeństwa itd. Stanowimy czteroosobową rodzinę,  mamy małe dzieci, dlatego wszystkie aspekty wygodnego domu są dla nas bardzo ważne. Dokładny opis założeń do rozwiązań:

http://www.multi-comfort.pl/

 

 

 

Nagród moc

Nagród moc w związku z wygranym konkursem;

W tym dodatkowe niespodzianki, które nie wymienione były w regulaminie. Wyliczając po kolei:

-  vouchery na profesjonalny, zindywidualizowany projekt architektoniczno- budowlany  domu

- voucher na materiały budowlane produkcji grupy Saint-Gobain, pozwalający na wykończenie domu w stanie deweloperskim

- Kompleksowe doradztwo w czasie budowy i wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW

- dodatkowo specjalna oferta BOŚ Banku na kredytowanie inwestycji

- oraz badanie szczelności budynku, wykonane przez Grupę KMB.

Wszystkie nagrody są dla nas bardzo cenne. Ze względu na wsparcie finansowe,  to oczywiste.  Najważniejsze jednak jest, że mamy szansę utworzyć wraz ze sponsorami, sztab profesjonalistów wspierających nas merytorycznie. W końcu spełnienie standardu NF15 to duże wyzwanie. Budynek musi być dobrze zaprojektowany, „policzony”, a potem bardzo dokładnie budowany. A to nasz pierwszy dom.  Zatem nie mogło nas nic lepszego spotkać – z wygranej cieszymy się jak nasze dzieciaki z nowego zestawu Lego Ninjago:).