Archiwa kategorii: Projekt

CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKU

Podstawowe dane budynku:

Powierzchnia użytkowa części ogrzewanej : 186,6m2

Kubatura całkowita i o regulowanej temperaturze: 502m3

Wskaźnik zwartości budynku A/Ve = 0,53

Ściana podstawowa U = 0,086 W/(m2·K)

Strefa klimatyczna: III

OGRZEWANIE:

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ [kWh/rok] 1 411,9

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ [kWh/rok] 1 584,6

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ [kWh/rok] 4 753,8

WENTYLACJA MECHANICZNA:

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ [kWh/rok] 403,2

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ [kWh/rok] 418,8

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ [kWh/rok] 1 256,4

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA:

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ [kWh/rok] 2 467,5

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ [kWh/rok] 1 474,0

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ [kWh/rok] 4 422,0

ŁĄCZNIE DLA BUDYNKU:

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 4 282,5

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 3 477,4

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 10 432,1

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ:

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] EU 23,0

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] EK 18,6

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] EP 55,9

JEDNOSTKOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ BEZ URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH: 7,6 kWh/m2rok

grafika

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstrukcja budynku

Wstępne ustalenia:

Bryła główna na płycie fundamentowej, ocieplonej od spodu XPSem zapewniającym ciągłość izolacji pod budynkiem, z opaską przeciwwysadzinową i drenażem. Ściany konstrukcyjne z silki: zewnętrzne grubości 18cm, a wewnętrzna konstrukcyjna być może 24cm. Ocieplenie ścian wełną mineralną Isover grubości około 35cm. Okna w grubości ocieplenia ścian. Elewacje częściowo: metodą lekką mokrą (tynk), a częściowo jako wentylowane z okładziną z łupka naturalnego na płycie OSB.  Stropy:  monolit/ Terriva/ filigran, ze wskazaniem na monolit, by na parterze nie było widocznego podciągu między jadalnią i salonem. Ściany działowe z płyt gk na stelażu, ma to być system Rigips o podwyższonych parametzzrach akustycznych. Dach płaski ocieplony wełną. Bryła garażu ze schowkiem ogrodowym zdylatowana względem budynku głównego, z osobną konstrukcją i nie przerywająca ciągłości izolacji cieplnej ścian domu. Posadowiona na klasycznych ławach fundamentowych. ściany z gazobetonu 24-30cm nieocieplone. Dach garażu płaski, pewnie ze styropianem, na wierzchu przysypany lekko drobnym żwirem, jako element widoczny z okien piętra. Podłogi z posadzkami żywicznymi, częściowo z betonu dekoracyjnego. Posadzki tarasu: beton. Pojawią się rozwiązania z pakietu Multi-Comfort House wpływające na szeroko rozumianą wygodę użytkowania budynku, w tym rozwiązania wpływające na polepszenie akustyki wnętrz, między innymi w rejonie klatki schodowej czy salonu. Dzięki temu będziemy mogli otworzyć przestrzeń schodów na salon.

Analiza zadaszenia elewacji południowej

Genialne narzędzie. Pokazuje nam, jak optymalnie zaprojektować zadaszenie na elewacji południowej, by chroniło od najostrzejszego, wiosennego i letniego słońca, a zapewniło promieniom dostęp zimą. Pokazuję schematy tylko dla 1 wariantu: gdy przesłona jest na wysokości h=3,1m i wysięgu 1,4m. Policzone mamy 2 warianty (pan Michał jest naprawdę pracowity:)).

Cytując słowa architekta: ” Między 25.10 a 18.02 daszek umożliwia swobodny dostęp promieni słonecznych. Później stopniowo ogranicza dostęp, również „działa” rano i wieczorem”.

Dodam, że zadaszenie na h=2,8m i wysięg 0,85m daje niemal ten sam efekt.

sun_shaders_styczen_poludnie

styczeń, południe

sun_shaders_15_luty_poludnie

15 luty, południe

sun_shaders_15_marca_poludnie

15 marca, południe

sun_shaders_15_maja_godz_9

15 maja godz.9

sun_shaders_15_maja_poludnie

15 maja, południe

sun_shaders_15_maja_godz_15

15 maja, godz. 15

sun_shaders_15_czerwca_poludnie

15 czerwca, południe

sun_shaders_22_czerwca_poludnie

22 czerwca, południe

sun_shaders_15_wrzesnia_poludnie

15 września, południe

 

 

Projekt koncepcyjny wstępnie

Mamy już co pokazywać. Trwają prace nad ustaleniem całej bryły, ale zarys powoli się wykluwa. Nasz architekt przygotował kilka wariantów bryły zgodnej z założonym programem funkcjonalnym. Oto efekty: 4 warianty, różniące się kształtem dachu oraz otworami okiennymi:

usytuowanie na działce i rzuty są niemal takie same w każdym wariancie:

 PROJEKT

 

wariant 1. podstawowy, płaski dach

elewacje, przekroje

 

wariant 2. dach dwuspadowy

 

wariant 3. dach jednospadowy

 

wariant 4. dach płaski, trochę uporządkowane okna

Jest z tego sporo. Nam zdecydowanie najbliższe są warianty 1 i 4, bo są nieudziwnione. Wersja z dachem skośnym mogłaby pewnie wyglądać lepiej, gdyby skos był wzdłuż kierunku północnego i południowego, ale i tak mamy wrażenie, że spadek w tej bryle jest trochę „na siłę”. Cenimy sobie prostotę.

Teraz musimy trochę zapanować nad oknami, zwłaszcza od strony wschodniej i zachodniej- ujednolicić je, zgrabnie ułożyć, pewnie też trochę ograniczyć. Nasz architekt miał taki pomysł, by umieścić w salonie, na wprost korytarza, na elewacji wschodniej okno, które nijak nam nie wygląda w bryle, ale rzeczywiście dużo lepiej i ładniej wchodziłoby się z korytarza do salonu. Ustaliliśmy jednak, że ponieważ ścianę wschodnią salonu  przeznaczamy we wnętrzu na sprzęt audio-wideo, to świadomie rezygnujemy z tego okna. Chcemy tu mieć dłuższy kawałek ściany + wąskie wyjście na taras. Myślimy by największe okno budynku- witryna w salonie była elementem stałym. Unikniemy wtedy trudności w otwieraniu takiego dużego elementu oraz problemów ze szczelnością.

Założyliśmy jedno okno od strony północnej- nie jest ono konieczne do doświetlenia pomieszczenia,  bardziej chodzi o kwestie użytkowe. Okno ma być horyzontalne, szerokie, o wysokości 60cm i ma zaczynać się od blatu w kuchni. Zapewni szerszy widok podczas gotowania- nie trzeba będzie stać przodem do pełnej ściany; będzie to też doskonałe miejsce na zioła.

W okna od zachodu (od ulicy) pewnie ujednolicimy ich wysokość.

Zastanawiamy się też nad większym przeszkleniem na wejściu, ale tu pewnie musimy przeanalizować rzecz pod kątem strat energetycznych.

Możliwe, że się mylę, ale chyba zadaszenie przeciwsłoneczne od południa mogłoby być niższe i płytsze- tej wysokości co zadaszenie garażu. Musimy to „przegadać” z architektem.

Tak, jak przypuszczaliśmy, zagrało obrócenie bryły głównej względem garażu.

Będzie dobrze;).

Pierwsze prace nad projektem

O projekcie zaczęliśmy myśleć odkąd mamy działkę, czyli od 2 lat. Przez dłuższy czas konstruowaliśmy w myślach dom energooszczędny w lżejszym wariancie- NF30. W końcu jednak zdecydowaliśmy się na budynek pasywny. Prześledziliśmy chyba wszystkie fora internetowe, gazety branżowe, literaturę fachową, by jak najlepiej zgłębić tajniki takiego ciepłego budowania. Wydaje się, że wciąż mało wiemy, bo temat w Polsce jest traktowany z ogromną ostrożnością. W wysnuwanych przez wszelkiej maści specjalistów opiniach widać dużo uprzedzeń, a teorie bardzo często opierają się o jednostkowe, wyrywkowe doświadczenia, i przez to są mylne. Trzeba naprawdę sporo prześledzić, by móc wyłapać „fałszywe tropy”.

Na chwilę obecną nie potrafimy się ustosunkować do stwierdzenia, ile droższy  jest taki obiekt od „zwykle budowanego”. Niektórzy twierdzą, że 20%, inni że 40%, a są tacy, co podają 100% więcej.  W ogóle takie procentowe porównanie moim zdaniem nie będzie miarodajne, bo architektura pasywna to taka, która jest wyzbyta wszelkich wykuszy, nadmiernych detali, balkonów i nadwieszeń oraz innych komplikujących sprawę mostków i musi mieć restrykcyjnie zaplanowaną i prostą bryłę, a taka powinna być przecież łatwiejsza w wykonaniu.  Będziemy starali się kontrolować mocno koszty, ponieważ mamy bardzo konkretny budżet, i nie chcemy go przekroczyć. Na pewno w najbliższym czasie rozpoczniemy rozmowy z kosztorysantem, by móc nad tym zapanować.

Sam projekt domu w wersji energooszczędnej wyglądał tak:

12

rzut parterupiętro

Był on ustawiony tradycyjnie względem drogi, dość blisko niej, by uzyskać na tyłach kameralny ogród.

Podczas prac nad nowym projektem nasz architekt uświadomił nam, że usytuowanie względem stron świata jest bardzo ważne, i że nasz pomysł nieco odchyla się od ruchu słońca. Wszystko przez lekkie obrócenie działki względem kierunków świata. Dlatego ustalając optymalne ustawienie budynku zdecydowaliśmy się wstępnie na obrócenie dokładnie na południe naszej niby południowej fasady i pozostawienie prostopadle do drogi garażu „wbitego” w bryłę główną. Wariant ten będzie minimalnie mniej korzystny od proponowanego wcześniej przez architekta obrócenia całej funkcji w bryle o 90 stopni. Tamten- najlepszy wynikowo wariant – skazywałby nas na zachodnie słońce w salonie i trudności korzystnego rozplanowania piętra,  a zyski w ogrzewaniu rzędu 20zł rocznie uznaliśmy za nieprzekonujące.

Pomysł na rozkład funkcji jest bardzo podobny jak we wcześniejszej, energooszczędnej wersji. Rozważniej przewidujemy rozdział powierzchni pomieszczeń, a bryła sprowadziła się do sześcianu.  Architekt zaproponował nam by pomieszczenie pomocniczo-ogrodnicze wykonać na tyłach garażu, co uznaliśmy za świetny pomysł. taki schowek nie musi być pasywny;). Na pewno  dostaniemy propozycję „zadaszeń” od południa, chroniących wnętrze od najostrzejszego słońca latem, oraz intrygujące niewielkie przeszklenie na wejściu do budynku, o które zresztą chyba sami poprosiliśmy.  Spróbujemy uzyskać  prostą, współczesną bryłę, godną naszych czasów:).

Tak prezentują się wstępne rzuty projektowanego domu (potraktujcie je jako schemat funkcjonalny do bryły, bez rozwiązań takich kwestii jak np. mostek termiczny na wejściu):

parterm pietrom

 

Nasz cel

Zamierzamy wybudować dom energooszczędny, w wersji pasywnej NF15. Musi on spełniać warunek rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji do 15 kWh/(mkw*rok), oraz inne wymagania NFOŚiGW do dopłaty za taki rodzaj budynku . Dodatkowo ma on być w tzw. standardzie Multi- Comfort, zdefiniowanym przez Grupę Saint Gobain. Klamka zapadła, umowa ze sponsorami konkursu podpisana . Teraz nie ma odwrotu- musimy wybudować nasz dom do wiosny 2015 roku. Tymczasem jesteśmy z fazie projektowej…. Łatwo nie będzie, ale my lubimy wyzwania:).

Aby budynek posiadał certyfikat, i przeszedł cały proces weryfikacji pomyślnie, musi być spełnione wiele warunków. Część z nich jest trudna do spełnienia.  Pełny opis wymagań dostępny jest na stronie :

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

Zalecenia, jak spełnić wymagania, podpowiedzi rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych można uzyskać w Podręczniku Dobrych Praktyk:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/podrecznik-dobrych-praktyk/

Standard Multi- Comfort to pakiet  rozwiązań wpływających na zapewnienie szeroko rozumianego komfortu użytkowania budynku; termicznie, akustycznie,  finansowo, estetycznie,  pod kątem bezpieczeństwa itd. Stanowimy czteroosobową rodzinę,  mamy małe dzieci, dlatego wszystkie aspekty wygodnego domu są dla nas bardzo ważne. Dokładny opis założeń do rozwiązań:

http://www.multi-comfort.pl/