Archiwa kategorii: Stolarka okienna i drzwiowa

Drzwi wejściowe

Są:). Wyczekane, wymarzone. W sumie to wybór mojego męża, bo kiedy ja miotałam się pomiędzy jednym a drugim modelem drewnianym, nieprzekonana do końca, ale też nie widząca alternatywy- Jarek zwrócił uwagę na reklamę drzwi Aluhaus w Muratorze.

Przyjechały do nas prosto z fabryki pod Krakowem. Ekipa montażystów przyjęła transport, sprawdziła dokładnie, po czym zabrała się do ciężkiej pracy. Ekipę pochwalę jeszcze niejeden raz, dziś skupię się na samych drzwiach:).  Szczęśliwie dotarły na naszą budowę bez żadnych, ale to żadnych uszkodzeń. Montaż także przeżyły bez uszczerbków, co zdecydowanie można uznać za sukces. Sam fakt, że ich wymiary są większe niż  wysokość kondygnacji parteru w budynku i szerokość otworu w murze może sugerować, że wstawienie ich w formie idealnej mogło nie być najłatwiejsze. 220x280cm…

20150130_123644_resized

Robią wrażenie. Mają płaskie nakładki, co podwyższa ich estetykę, ale także umożliwiło spełnienie wymogu przenikalności cieplnej; przy gładkich nakładkach trudniej jest wykonać duże,  idealne powierzchnie, ale można zmieścić więcej izolacji termicznej. Przyjechały w całości, nie trzeba było ich składać, co cieszy gdy myślę o przyszłym teście szczelności.

Efekty montażu do późnej nocy:

20150201_152205_resized

20150131_112414_resized

drzwi główne do budynku

20150201_152046_resized

Naświetla boczne drzwi mają bardzo ciekawy detal: szklenie Priva-Lite firmy Saint Gobain Glass. Jest to szkło laminowane z ciekłymi kryształami naniesionymi na powłokę folii i podłączone do zasilania. Kiedy jest podłączone do prądu- robi się przezroczyste, a odłączone staje się matowe. Daje to nam duży komfort prywatności, ale bez odcinania się od świata. Jeszcze tego cuda techniki nie sprawdziliśmy, ale na pewno będziemy korzystać z niego często. Być może tylko, gdy będziemy wychodzić z domu- szkło będzie matowe.

Nie będę ukrywać- obawiałam się tego etapu prac, świadoma, jak wiele może się nie udać. Ciężar, format, ciepły montaż, elektronika. Na szczęście- jeśli i produkcję i montaż powierza się prawdziwym fachowcom- to stres jest ostatecznie zbędny; zrozumiałam to, gdy zobaczyłam drzwi na żywo- wcześniej znałam tylko opinie na ich temat.  Stąd ta wielka ulga. Mam nadzieję, że testy budynku będą potwierdzeniem ich jakości, którą na razie oceniam bardzo wysoko.

20150131_112500_resized

drzwi do garażu

Drzwi do garażu też mają podwyższone parametry cieplne, z racji tego, że są w przegrodzie między ogrzewaną a nieogrzewaną i nieocieploną częścią budynku. Oczywiście ich montaż to sielanka w porównaniu do drzwi głównych. Niemniej jednak są również efektowne, dokładnie takie, o jakie nam chodziło.

 

Zimowa budowa

Ostatni tydzień obfitował w wydarzenia stresujące i postarzające.  Co prawda huragan Ksawery zbyt mocno nie dawał znać o sobie, ale wiał z zachodu, wprost na nasze zabezpieczone czasowo otwory na drzwi wejściowe. Dzięki temu mieliśmy kilka akcji z wyścigiem do załączającego się alarmu, który wcześniej bez powodu nie uruchamiał się. To stawiało służby oraz mnie i moje nerwy w najwyższej gotowości, zwłaszcza, gdy trzeba było samej sprawdzić wieczorem, czy wszystko w porządku na budowie. Nikomu takich stresów nie życzę…Wiatr w naszych rejonach był rzeczywiście dość silny, rozszarpał zupełnie tymczasowe przesłonięcie garażu: grubą folię budowlaną naciągniętą na ramiaki.

Udało nam się szczęśliwie domknąć kilka tematów, które niezałatwione zaczynały już drażnić. Ten najważniejszy, to  zamówienie na drzwi zewnętrzne (kiedy już traciłam wiarę że to się stanie ) w ostatnich godzinach piątkowych, dzięki czemu mogę już spokojniej myśleć o styczniowych pracach wykończeniowych. To wielka ulga: sprawa drzwiowa łącznie z wycenami, dokonaniem odpowiednich pomiarów i uzgodnień przez montażystę w szczycie jego sezonu, a potem korekta rysunków o właściwe dane liczbowe- zajęła nam niemal 2 miesiące…

Podjęłam też decyzję dotyczącą wyboru drzwi technicznych, zewnętrznych do schowka ogrodowego. Traktując je jako temat poboczny, w tym tygodniu kilka razy bezskutecznie podchodziłam do ich zakupu. Modele ogólnie dostępne i ekonomiczne miały albo bardzo mikrej jakości zawiasy, albo nie takie wybarwienie.  Różnice w koszcie drzwi zwykłych technicznych Hormann i odrobinę lepszych w potrzebnym kolorze to 1500zł. Zastosujemy tu mały wybieg:  kupimy drzwi Horman lub Padilla przeciwpożarowe i wzmocnione i polakierujemy je w dobrej lakierni proszkowej na pożądany antracyt:).

W poniedziałek, kiedy mieliśmy zaplanowane prace w gruncie, odpuścił mróz i minikoparka w lekkiej mżawce zrobiła płytki wykop dokoła budynku na bednarkę od instalacji odgromowej oraz głębszy na wodę z wodociągu w ulicy (instalacja z myślą o przyszłości).  Jak tylko dołożymy instalacje, będziemy mogli niezwłocznie podsypać budynek piachem, by fundamenty garażu nie przemarzały.

20141208_115203_resized 20141208_115250_resized

Ustaliliśmy też termin badania termowizyjnego i wstępnego szczelności budynku. Termowizję wykonamy w pierwszej połowie stycznia - powinna ona dać też wiele informacji na temat szczelności budynku. A szczelność tuż po montażu drzwi,  mam wielką nadzieję, że także w styczniu.

Najważniejsze, na co teraz czekamy i do czego powoli przygotowujemy się, to wejście ekipy wykończającej wnętrze na początku stycznia. To jest dość skomplikowana łamigłówka: gdzie ulokować skromne środki i jak to wszystko rozplanować, by urządzić jak najwięcej, a detale nie okazały się niepotrzebnie drogie. Tak, jak to jest np. z najmniejszą boczną szybą w samochodzie: sporo droższą od przedniej…

Edit: czas zimy, świąt, wakacji- to ulubione momenty dla drobnych złodziei. Czekam jak na zmiłowanie na drzwi wejściowe, bo trochę drażni mnie już odganianie intruzów. Ten dom jest pusty, nie ma w nim czego szukać… Nie wiem, może poprosimy jakąś psinę o pomoc, skoro alarm nie odstrasza dostatecznie, i niektórym się wydaje, że można także na teren naszej ogrodzonej działki bezkarnie wchodzić?  Najwyższa pora to ukrócić. Może jakieś sidła? Bariery podczerwieni?… eh…podpowiedzcie coś?

Nadszedł czas na drzwi wejściowe

Temat drzwi zewnętrznych zupełnie nie wpasował się w nasz dość napięty harmonogram. Przez długi czas nie zabierałam się za ich zamówienie czując, że to, co znalazłam nie komponuje się idealnie z konwencją budynku. Poszukiwania były żmudne i mam poczucie, że przeczesałam dość dokładnie ofertę rynkową.   Mogę pokusić się o stwierdzenie, że przy wymaganym warunku U drzwi <=0,80W/m2K modele o konstrukcji z PCV nie wchodzą w rachubę. Dlatego dość długo zakładałam, że będziemy mieli drzwi drewniane, choć to drewno do pozostałej stolarki nie bardzo pasuje. Do tego ciężkie i wrażliwe na warunki atmosferyczne. Często ze strukturą drewna, a nie gładkiego lakieru. Za to oferta rynkowa bogata: CAL (kolekcja Arktyczna), Stolpaw (kolekcja Stolterm),  AFB, Rutkowski, Agmar, Porta (Eco Polar Passive), Dudek i wiele innych.

Są też drzwi kompozytowe, np.  firmy Vikking (linia Arctic Plus), niestety producent nie odpowiada na zapytania o wycenę. Szkoda, oferta na stronie wygląda bardzo ciekawie.  Drzwi o konstrukcji mieszanej, drewniano- laminowane Delta Prestige. Drzwi stalowe: Hardmet. I wreszcie drzwi aluminiowo-drewniane i aluminiowe, dla nas stylistycznie idealne. Szlachetne, trwałe i nowoczesne, jedyna ich wada to cena.  Tu prym wiodą Internorm (austriacki producent z topowymi produktami) , rodzimy  Aluhaus (młoda gałąź Aluplasta, posiadający w ofercie serię Elite z efektowną płaską nakładką aluminiową)  oraz Hormann ze swoją sztandarową serią ThermoCarbon (bodajże najgrubsze skrzydło 100mm o rekordowym Ud od 0,47, z proporcjonalną ceną do innowacyjności produktu:) ).

Dodać należy, że inwestor ma w obecnej chwili naprawdę szerokie możliwości dopasowania drzwi do swoich potrzeb. Spopularyzowane wszelkie pochwyty, elektrozaczepy, sensory dotyku, modele podświetlone listwami LED, czytniki linii papilarnych, kart i Bluetooth. Zacieniane przeszklenia. Wbudowane samozamykacze i ukryte zawiasy. Warto jednak kontrolować, czy np. ukrycie zawiasów nie obniży znacząco parametrów termicznych drzwi, jak to bywa u niektórych producentów. Co bardzo ważne, reklamowane przez producentów parametry Ud dotyczą tzw. drzwi referencyjnych, czyli o wymiarach 123x218cm; parametry drzwi o typowych wymiarach są zawsze gorsze.

Biorąc pod uwagę nasz wyważony kosztorys jesteśmy zmuszeni odrzucić oferty opiewające na kwoty powyżej 30tys. zł, co zrozumie zapewne większość czytających.  Nasze drzwi wejściowe do małych nie należą: będą widoczne jako 185×240, ale tak naprawdę będą szersze i wyższe po 40cm. To poszerzenie będzie zakryte przez elewację, ale ich mocowanie dzięki temu zyska na stabilności- tylko tak możemy przymocować drzwi do muru i stropów. Do tego druga para: drzwi garażowe, które także muszą mieć parametry pasywne. Tworzy to nam w każdej konfiguracji materiałowej niemałą sumkę nawet bez dodawania opatentowanych kosmicznych technologii.  Niemniej jednak kwestie estetyczne, parametrowe i materiałowe są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy celować w model Aluhaus – Elite. Producentowi udało się dobrać tak izolację, by sprostać trudnym wymaganiom. Na etapie wycen zdecydowaliśmy się na małe modyfikacje względem wstępnych założeń i tak np. otwieranie drzwi głównych zmieniliśmy na ” do wnętrza budynku”, a nie na zewnątrz. Tym samym nie inwestujemy sporej kwoty w ukryte zawiasy i mamy je w budynku, gdzie nie będą wizualnie przeszkadzać, a elewacja pozostanie czysta od zbędnych dodatków. Mam nadzieję, że zamówienie drzwi uda się dopiąć ostatecznie w najbliższych dniach, bo dojadą one i tak  co najmniej 2 tygodnie po rozpoczęciu wykańczania wnętrza domu…

Murator: Telewizyjny dziennik budowy

Pojawiły się ostatnio nowe odcinki, załączam począwszy od najnowszych :

wreszcie mamy okna (to nagranie w szczególności dla znajomych, jeśli mają ochotę podrwić z mojej wyjątkowej erudycji:); pozostałych pragnę przeprosić za jakość wypowiedzi:) )

izolacja dachu płaskiego

mąż przyłapany  na budowie:)

ogrzewanie

dziennik inwestora: płyta fundamentowa

 

 

 

Okna gotowe

Okna zamontowane, zajęło to ekipie 8 dni roboczych. Sporo, ale dzięki dokładnemu montażowi spokojniej czekam na próbę szczelności.  Teraz pozostało kilka szczegółów do poprawki. Najtrudniej chyba będzie z oknem w naszej sypialni, które jest delikatnie porysowane w kilku miejscach, i z tego powodu będzie wymieniany w nim słupek. Reszta praktycznie bez uwag. Okna wyglądają na bardzo starannie przygotowane, cieszą oczy. Udało się całkiem dobrze zgrać ich odcień z obróbką blacharską dachu.

20140924_134650_resized

20140924_134722_resized

Na razie dość dziwnie wygląda dach, a to dlatego, że elewacja czeka na ocieplenie.

Montaż największego okna, cd prac

Dziś (czwartek, 18 września) przygotowania do montażu dużego okna w salonie. Nie chcę nawet sprawdzać, ile może ono ważyć, ale do przenoszenia ramy profilowej i 2 szkleń ekipa od stolarki poprosiła do pomocy ekipę dachowców. Dla wszystkich łącznie był to spory wysiłek. W profilach wzmocnienia stalowe, szklenie laminowane- musi być ciężko.

Na budowie duży ruch. Mamy sporo gości: eksperta Schuco, eksperta Illbruck, właściciela firmy wykonującej i montującej stolarkę okienną. Wszyscy czuwają nad powodzeniem montażu, osadzeniem okna bez niespodzianek, ciepło i szczelnie. Pojawiają się raz po raz cenne wskazówki, nie ma akcji bez konkretnego planu. Przyznam- z taką obsadą i do tego dyżurującą na naszej budowie kamerą Muratora czuję się bardzo bezpiecznie. W innym razie  nietypowość tej inwestycji wymagająca większej ostrożności i dokładności, zjadałaby moje nerwy.

Każdy detal mocowania i izolacji mamy dokładnie omówiony. Bardzo przydała się tu obecność specjalisty firmy Illbruck. Duże okno hs w salonie, jest postawione na xps-ie, ale usztywnione wtopionymi w xps kotwami. Kotwy mają odpowiednią długość, nie wystają poza profil dolny, poszerzający. Będą dodatkowo zaizolowane z zewnątrz- jeszcze nie wiem czym: xpsem bądź, w miarę konieczności, izolantem o wyższych parametrach. XPS jest od ramy okna odizolowany taśmą butylową. Na niej jest pas EPDM, wywinięty na zewnątrz, i łączący się z fartuchem pionowym pod listwą progową. Tym samym mamy spód okna idealnie wyizolowany od xps-u. Między taśmami na dole następnego dnia pojawiła się piana uzupełniająca wszelkie szczeliny. Dla poprawienia parametrów cieplnych profilu poszerzającego, dodaliśmy w jego mniejsze otwory na całej długości pianę PUR. Między profilami dolnego pasa poszerzającego  jest oczywiście szczelnie osadzony xps.

20140918_123337_resized

20140918_131529_resized

Nad osadzeniem okna w otworze czuwał ekspert Schuco, wspierający nas swą cenną wiedzą i doświadczeniem.

rama okna z założoną folią paroszczelną

rama okna z założoną folią paroszczelną od środka

dodane mocowania do muru

dodane mocowania do muru

założone paski styroduru

założone paski styroduru

20140918_134636_resized

Gotowe, choć jeszcze niewyregulowane okno:

20140919_123250_resized_1

20140919_105240_resized_1

Następnego dnia po montażu uszczelniany był styk dolnej części ramy z podłożem, mocowany fartuch EPDM. Fotki na razie brak, uzupełnię wkrótce.

Warto tu wspomnieć o możliwych istotnych niedociągnięciach wykonawstwa, które zasadniczo wpływają na przeprowadzaną na końcu próbę szczelności budynku. To jest właśnie temat, który spędza mi sen z powiek: wiele domów startujących w programie NF15 bądź NF40 nie przechodzi „blower door test” i najczęściej winne są okna: albo ich montaż, albo niedokładność produkcji. Moi dostawcy najwyraźniej zdają sobie sprawę z wymaganej precyzji, stąd ich obecność na budowie. Cieszy mnie taka postawa:).

Inne, lżejsze okna są montowane nieco prościej:

Profile MOWO wkomponowane w grubość xps-a otaczającego płytę fundamentową

Profile MOWO do okna balkonowego na parterze wkomponowane w grubość xps-a otaczającego płytę fundamentową.

profile MOWO są wykonane z mieszanki drewna i żywic, o właściwościach wodoszczelnych i paroszczelnych. Nie trzeba ich dodatkowo izolować od xps-a, na którym jakaś wilgoć może się pojawić.

Są wykonane z mieszanki drewna i żywic, o właściwościach wodoszczelnych i paroszczelnych. Nie trzeba ich dodatkowo izolować od xps-a, na którym jakaś wilgoć może się pojawić.

 

 

Montaż okien

Odcinek pierwszy z cyklu montaż okien:): Przyjechała część okien, dosłownie na kilka minut, by za chwilę odstawić je w spokojne i bezpieczne miejsce.

20140915_111653_resized

Tymczasem ekipa zabrała się za pracochłonny ciepły montaż w systemie illbruck MOWO. Ciekawostka: za każdym razem, gdy montowany jest ten system, bez względu na lokalizację- przyjeżdża na budowę przedstawiciel producenta i osobiście nadzoruje prace montażowe.  Dzięki cennym radom ekipa działała dokładnie tak, jak powinna i zgodnie z  obejrzanymi przeze mnie filmami instruktażowymi.

profile główne illbruck MOWO

20140915_121306_resized

Uciążliwe są na tym etapie wszelkie nierówności ścian. U nas pracochłonne jest wyrównywanie żelbetowych nadproży, w których po dłuższych upałach szalunki tak porozsychały się, że beton podczas zalewania zastygł także w szczelinach między deskami; teraz trzeba cały ten nadmiar w bezpośrednim sąsiedztwie okien usunąć.

pierwsze okno

20140915_135013_resized

pierwsze okno

profile musza być idealnie wypoziomowane

profile musza być idealnie wypoziomowane

na koniec, po chwili schnięcia kleju profil jest przykręcany do ściany

na koniec, po chwili schnięcia kleju profil jest przykręcany do ściany

Czas wiązania kleju montażowego w tym systemie to minimum 6 godzin, dlatego montaż okien przewidziany jest na kolejny dzień.

Następnego dnia wyrosło pierwsze okno:

20140917_164055_resized

Jesteśmy zadowoleni z decyzji, by nie robić w nim podziału. Ma szerokość 180cm, nowocześniej wygląda na elewacji bez słupka:

20140917_163617_resized

Otwierane może być tylko do mycia, na co dzień jedynie uchylne.

Efektownie wygląda praca taśmy rozprężnej illbruck; po montażu bardzo powoli zmienia swoją objętość do momentu, aż wypełni całą szczelinę:

taśma niedługo po montażu

taśma docelowo rozprężona

taśma docelowo rozprężona

Jest paroprzepuszczalna. Na nią od strony wewnętrznej zamontowana będzie taśma paroszczelna.

Odpukać, ekipa z głową i dokładnie pracuje. Wszystko wygląda bardzo obiecująco.

Okna

schucoschucoPrzy wyborze okien postanowiliśmy zdecydowanie nie kierować się ceną. Z wielu powodów. Najważniejszy, to doświadczenia innych budujących; studiując dzienniki można łatwo wysnuć wniosek, że próby oszczędności na tym elemencie domu są obarczone wysokim stopniem ryzyka. Nie możemy zaszaleć zupełnie i wybrać okien aluminiowych, najpiękniejszych, bo one nie spełnią narzuconych przez NFOŚiGW parametrów cieplnych. Wybraliśmy z pcv z powodu osobistych doświadczeń z tym materiałem oraz z oknami drewnianymi. Po dość łatwo powziętych głównych decyzjach roztoczył się przed nami szeroki wybór możliwości. Kto by pomyślał- jeszcze rok-2 lata temu wybór był bardzo ograniczony, a teraz każdy szanujący się producent ma ofertę okien o u poniżej 0,8 W/m2K. Z najbardziej popularnych na rynku mamy profile:

- Rehau Geneo,

- Schuco Corona Si82 (ew. z wkładką Termo Plus), uw okna referencyjnego =0,73,

- Aluplast, Ideal 8000, także 6-komorowe  (uw okna ref. = 0,76) i Aluplast Energeto, o bardzo ładnym profilu (uw okna ref. =0,61) i najcieplejsze Energeto 8000/foam inside o grubości 85mm, posiadające certyfikat bud. pasywnego,

- Veka Softline  (mój pierwszy wybór nr 1)

- Gealan 8000IG,

- Brugmann (ciekawa oferta, konkurencyjna cenowo i jakościowo w porównaniu z największymi producentami; często chwalona przez sprzedawców).

Na tych profilach opiera się cała rzesza producentów, wspomnę jedynie o kilku wyróżniających się: M&S Słupsk, Adams Wąsewo, Bertrand (to jednak producent wyspecjalizowany w profilach drewnianych wysokiej jakości), Oknoplast, Stolplast Warka, Wiks Michałowice, Okna Mielczarek czy ekskluzywny Internorm. Wszystkie te firmy mają co najmniej dobrą opinię klientów i są wskazywane przez producentów profili jako rzetelne firmy. Takich firm jest oczywiście dużo więcej. Celowo nie wymieniam najbardziej znanych w opinii publicznej, dobrze reklamowanych- z nimi bywa różnie- to zostawiam do oceny własnej.

My zdecydowaliśmy się na profile Schuco Corona Si 82. Oprócz parametrów cieplnych, które są bardzo dobre, jest to też sztywny profil, odporny na upływ czasu. Pakiet szybowy będzie szeroki, co korzystnie wpłynie na kształt listwy przyszybowej wewnętrznej:). Będzie kanciasta i płaska (gr. 7mm, wynika z szerokości naszego szklenia), inna niż na tym zdjęciu, tu jest pokazana zaokrąglona:

W naszym przypadku sztywność i stałość profili okiennych jest bardzo ważna, ponieważ nasze okna są dość duże i w ciemnym kolorze; oprócz 1 sztuki w kuchni – wszystkie na parterze będą zaczynały się od posadzki- i oczywiście nie chcemy by się odkształcały. Zaprojektowane pakiety szybowe mają być antywłamaniowe, laminowane. Skoro tak, to zdecydowaliśmy się zmienić okucia na antywłamaniowe, w klasie WK2,  Winkhaus. Do nich klamki jedynie z kluczem.

Sporo o wybranych profilach, ramce, pakiecie szybowym napisałam już kiedyś:

http://naszdompasywny.pl/?p=213

Od tamtego czasu dość dynamicznie zmienia się nasze szklenie. W pierwotnym założeniu miało mieć parametr Ug=0,6W/m2K, wysoką przepuszczalność światła(Lt=71%) oraz energii (g=0,54). Chcieliśmy, by szklenie przyczyniało się do zysków energetycznych. Potem pojawił się problem zmieszczenia takiego pakietu w naszym dużym oknie przesuwnym w salonie i okazało się, że jedynym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie pakietu minimalnie ciemniejszego (Lt=62%), generującego mniejsze zyski energetyczne (g=0,38), ale o lepszym parametrze Ug=0,5. W ten sposób zmieniliśmy na całym parterze pakiety z Climatop Lux na Climatop One. Climatop One, na marginesie odbijający więcej światła daje przy okazji większe poczucie prywatności; dlatego zależy nam na wykorzystaniu jego zalet na całej elewacji zachodniej (widocznej od strony ulicy), na której ważne jest też, by nie doprowadzać do przegrzewania pomieszczeń. Jednakże, pozbawiając się zysków cieplnych istotnych w okresie jesienno-zimowym zwiększylibyśmy zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku. I tu rodzi się szkopuł, który nie pozwala mi stwierdzić, że nasze szklenie jest dobrane ostatecznie, pomimo dziś złożonego i podpisanego zamówienia na okna (sic!), co bardzo chciałam na koniec dzisiejszego długiego wpisu oznajmić:). Jutro spotkanie sztabu projektowego, który zgłosił mi dziś ryzyko nie spełnienia wymogu standardu NF15 i narada: co zrobić ze szkleniem w oknie HS, jak zapanować nad barwą szklenia w salonie i na elewacjach od zewnątrz przy zachowaniu parametrów energetycznych budynku… Obiecuję zdać relację . Najwyraźniej nie wystarczy samo spełnienie „u” całego okna <=0,8, skoro zyski uwzględnia charakterystyka energetyczna budynku…

11 sierpnia: Udało nam się zamknąć temat zamówienia okien. Szklenie ma ostatnio prezentowaną przeze mnie formę. Dobrze pokazuje to grafika przygotowana przez producenta pakietów szybowych:

schemat pakietów szybowych

schemat pakietów szybowych

Wg mnie optymalny układ, dostosowany do możliwości technicznych w obrębie dużego okna przesuwnego.

Nowe szklenie skorygowało nam wyliczenia w charakterystyce energetycznej budynku oraz przyszłe rachunki za prąd: będą wyższe o około 370-400zł rocznie.  To z powodu mniejszych zysków słonecznych o 12,74GJ na rok. Parametr Euh zmienił się aż o 50%: z 7,6 na 11,2kWh/m2rok. Ekh skoczył do 12,5 a Eph do 37,5 kWh/m2rok. Zmiany istotne, ale wciąż mieścimy się w zadanych wielkościach z zapasem. Gdybyśmy chcieli pozostać przy wcześniej dobranym szkleniu- zmieniając tylko duże okno z konieczności- mielibyśmy zauważalnie różne szkła do których na dodatek trzeba byłoby dobierać profile na granicy konstrukcyjnych możliwości. To podniosłoby nam koszt okien o około 5tys zł. Biorąc pod uwagę kłopotliwość zysków słonecznych latem i długi okres zwrotu najdroższych okien akceptujemy zmiany w charakterystyce energetycznej budynku, choć powoduje to zwiększenie kosztów ogrzewania o 30%. Pamiętajmy jednak, że wciąż oscylujemy wokół rachunków za ogrzewanie rzędu 1160-1250zł/rok przy obecnych cenach prądu.

22. sierpnia: Materiały na okna zamówione, niedługo będą w produkcji. Tymczasem jeszcze doprecyzowujemy montaż wszystkich okien balkonowych, w tym hs-u na parterze. Okazuje się, że nie możemy zrobić tego tak, jak w projekcie, bo jednak wykonawca nie zdoła dokręcić systemu Illbruck Mowo przez ograniczający beton tarasu. Rozwiązanie problemu w trakcie, na chwilę obecną wiem też, że nie uda się zastosować pod oknem bloczków ze szkła spienionego z blachą i że okno będzie stało raczej na wzmocnionym profilu z xps. Brzmi tajemniczo, pewnie niedługo poznam szczegóły tego rozwiązania.

 

OKNA

Okna – to ważny i drogi element domu pasywnego, dlatego postaraliśmy się z naszym gronem doradczym, by dobrać optymalne rozwiązanie. Mają być dużo lepsze niż obowiązujący standard. Po pierwsze- szklenie,  z ciepłą ramką dystansową w najnowszym wydaniu: SWISSPACER ULTIMATE; jest to produkt Saint Gobain Glassolutions. Ta ramka dobrze redukuje efekt mostka cieplnego na brzegach szklenia.

Cytując producenta:

Ultimate to ciepła ramka dystansowa najnowszej generacji. Została wprowadzona na rynek w marcu 2013 r. i jest ramką dystansową o najlepszej wydajności na świecie. Ramka Ultimate otrzymała pierwsze miejsce pod względem przewodnictwa cieplnego wśród ramek dystansowych wiodących marek. Oficjalne testy zostały przeprowadzone przez Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim (WA-17/1 & WA-08/2)

Ciepła ramka dystansowa musi cechować się najwyższą wydajnością cieplną, ale też być w stanie utrzymać tę wydajność przez lata poprzez wyeliminowanie przedostawania się gazów izolacyjnych na zewnątrz oraz pary wodnej do wewnątrz szyby zespolonej.

Ta wyjątkowa ramka jest wykonana z materiału o specjalnych właściwościach cieplnych, wzbogacona cienką warstwą specjalnej folii, która pozwala w 100% wyeliminować przedostawanie się gazów uszczelniających i pary wodnej.

Supernowoczesna bariera gazoszczelna ramki Ultimate jest równie skuteczna w eliminacji przedostawania się gazów i pary wodnej, jak warstwa folii wykonana z takich metali jak aluminium czy stal.”

Do tej ramki dobraliśmy pakiet szybowy CLIMATOP LUX PROTECT o budowie: STADIP 44.4 LUX/16 SWISSPACER ULTIMATE/PLANILUX 4mm/ SWISSPACER ULTIMATE 16/ PLANITHERM LUX 4mm

Wyjaśniając ten skrót, to kompaktowa informacja o zespoleniu szyb; zaczynając od strony pomieszczeń: mamy najpierw szybę Planitherm Lux- jest to szkło niskoemisyjne optymalizujące zużycie energii. Tu pełna karta produktu: http://ememento.saint-gobain-glass.com/app/webroot/img/assets/46/products/pdffiles/46_1397123655_1.pdf

W środku pojedyncza zwykła szyba Planilux 4mm.

Od zewnętrznej strony szklenie laminowane, tzw. bezpieczne (z klejoną folią) oraz o podwyższonych parametrach antywłamaniowych, czyli bardziej wytrzymałe na stłuczenia. Z tego co widzę w broszurach, będzie miało aż 4 folie PVB, co da nam klasę P4A. Co najmniej ta warstwa będzie hartowana, a być może wszystkie, muszę trochę odświeżyć ustalenia, bo dawno to uzgadnialiśmy…

Daje nam to następujące parametry pakietu:

Współczynnik U (przenikalność cieplna)=0,6 W/m2K

Współczynnik g (całkowity współczynnik przepuszczalności energii) =62%

wsp. g

Lt (współczynnik przepuszczalności światła) =73%

wsp. lt

 

Do tego dobraliśmy sztywne, stabilne, sprawdzone profile Schuco Corona SI 82 Classic z wkładką termiczną Alu Inside (podmienimy zaokrągloną listwę od wewnątrz przy szybie na listwę prostą).

Mamy jedno duże okno w salonie, stąd szczególna troska o sztywność profili, dodatkowo wybraliśmy dość ciemny odcień, szary (dwustronnie), który na pewno mocniej nagrzeje się w upalne lato, niż profil biały, co też będzie wpływało na odkształcenia. Czytując fora innych budujących doszłam do wniosku, że szukanie oszczędności w wyborze stolarki okiennej odbija się negatywnie na całej inwestycji, dlatego postanowiliśmy dobrać te profile nie kierując się tylko ceną. Szklenie oczywiście można byłoby dobrać tańsze, a wciąż o bardzo dobrych parametrach termicznych (wymagania pasywności spełnia niemal każdy pakiet 3- szybowy Climatop); tu do dodania funkcji „ekstra” zdecydowaliśmy się ze względu na wspominany już pewnie milion razy konkurs i wygraną, oraz relacje ze sponsorem:).

Okucia Winkhaus.