Archiwa kategorii: Materiały budowlane

Ruszyły prace wykończeniowe: zabudowa gk

W środę rano, zgodnie z ostatnimi ustaleniami,  Pan Marek z ekipą pojawili się u nas na budowie. Od razu przystąpili do wydzielania pomieszczeń na piętrze. I szybko zrobiło się ciasno:

20150205_155808_m

Dziś odbyło się gruntowne przeszkolenie z udziałem specjalisty z firmy Rigips. Właśnie na tym systemie będzie cała zabudowa gipsowo-kartonowa. Ściany na profilach „50″, z podwójnym opłytowaniem i wełną (Isover) w środku, w systemie 3.40.04.  To ważny element budynku, mający zapewnić odpowiedni komfort użytkowania, uwzględniając funkcję poszczególnych pomieszczeń.

U nas będą użyte 4 rodzaje płyt. Tu, na zdjęciu, pomiędzy pokojami sypialnymi- płyta Rigips PRO Aku, o podwyższonych właściwościach akustycznych, lepiej tłumiąca dźwięki. Docelowo w dwóch warstwach z każdej strony:

20150205_160210_m

Na sufitach płyta Rigips 4PRO, równa na wszystkich płaszczyznach i łatwa w układaniu.

Od strony korytarzy i pomieszczenia technicznego: trwała Rigips Pro Duraline wzmocniona włóknem szklanym: sztywniejsza, przenosząca większe obciążenia, wytrzymalsza i odporniejsza na wilgoć i uderzenia.

W łazienkach GLASROC H Ocean, impregnowana i obustronnie laminowana matą szklaną, odporna na wilgoć nawet w kabinie prysznicowej.

Do tego profile stalowe formowane opatentowaną technologią.

A w środku wypełnienie: wełna mineralna: pewnie  Aku Płyta, Isover.

Dygresyjnie: dziś krakowska afera z łosiem, to ja muszę wspomnieć, że Babice też mają swojego łosia, wędrującego po polach tuż przy naszej budowie. Teraz zastanawiamy się, czy nie zrobić wyższego ogrodzenia, by nieproszony większy gość nie zawitał na nasze podwórko…Niestety musiałoby to być bardzo wysokie ogrodzenie- mąż właśnie uświadomił mnie, że WAT ze swoimi zasiekami nie jest przeszkodą na duże zwierzę…

Przerwa w budowie, a w międzyczasie…

Pielęgnujemy beton. Nie miał lekko, zaraz po wylaniu nagle zrobiło się w kraju upalnie. I tak przez niemal cały tydzień. Potem 2-3 dni pochmurne i lekko deszczowe, a potem znów słońce…

Jestem mądrzejsza o jedno przemyślenie: następnym razem nie dopuszczę, jeśli znów będzie upał- do wylewania betonu w południe. Będę trzymała wszystkich i nie wypuszczę do wieczora, to jedyna dobra pora na wysokie temperatury. Zbyt dużo ryzyko, że coś pójdzie nie tak, i potem sytuacji nie da się uratować.  U nas na razie jest ok, ale podobno puki nie minie żelaznych 28 dni, nie mogę być pewna na 100%, że wszystko związało, jak należy.

20140617_184325_resized

Fachowa pomocnica w trakcie pracy. Jak widać na zdjęciu, samą płytę po prostu zalewaliśmy wodą w obawie przed np. szokiem termicznym przy polewaniu nagrzanej i podsuszonej powierzchni. Najgorzej było z tarasami, w upał właściwie można było je stale polewać wodą, tak wysychały.

Oprócz tego przyjechała dostawa zaprawy klejowej oraz zwykłej cementowej pięknym wozem:

20140616_113224_resized

Jutro przyjadą stemple- kupione bezpośrednio w tartaku. W poniedziałek planowana jest dostawa bloczków keramzytobetonowych na garaż, a we wtorek ma przyjechać cegła silikatowa. We wtorek spotykam się też z doradcą technicznym szczelnych przewodów kominowych by ustalić ich ostateczne położenie i szczegóły wymiarowo- montażowe. Zatem budowa nie śpi….

Pojawił się też baner na ogrodzeniu:

20140619_135043_resized

W najbliższy czwartek ekipa wznowi prace, i mam nadzieję, że zaczniemy się piąć do góry.

Środa, 25 czerwca: mamy już komplet materiałów na ściany parteru:

przyjechały bloczki keramzytobetonowe, bezpośrednio z fabryki Uciechowski, z Raszkowa. Na miejscu rozładowywał je lokalnie zorganizowany samochód z HDSem:

20140623_111146_resized_1

20140623_113903_resized_1

Keramzytobeton prezentuje się naprawdę dobrze:

20140623_140331_resized_120140623_140310_resized_1

Myślę, że to najlepszy wybór na jednowarstwową ścianę, nieocieploną, nieogrzewanego garażu.

Dojechała też Silka z pobliskiego składu HMB, i mamy palety rozstawione do murowania:

20140624_113140_resized_1

Silikat wybraliśmy, by ściany posiadały potencjał kumulacyjny. W razie skoków nasłonecznienia i temperatury- jest więcej pojemności cieplnej na niwelowanie tzw. pików- powinno to wpłynąć realnie na komfort użytkowania domu. Najsłabszy moment dla takiej ściany to długoterminowe wysokie temperatury latem, które nagrzeją ją tak, że może pojawić się problem z odprowadzenia nadmiaru ciepła i wydłuży czas podwyższonej temperatury wewnątrz. To już niestety zweryfikujemy w naturze, mam nadzieję że zadaszenie od południa i żaluzje zewnętrzne zminimalizują ten efekt. + ew. nocne przewietrzanie.

Przy wieczornym polewaniu betonu towarzyszył mi taki ladszafcik:

20140624_211703_resized_1

Od jutra od rana murowana będzie bryła główna budynku z cegły silikatowej. Już drżę na samą myśl, czy uda się bez przygód zacząć- nie jest łatwo wyprowadzić poziom na zaprawie 1-3 milimetry i przy wahaniach wymiarowych cegły do 1mm…

 

XPS wybrany

Wertując ofertę rynkową zdecydowaliśmy się na produkt polski: Synthos XPS  PRIME S 30:To dość nietypowe płyty polistyrenu, chyba jedyne w kolorze szarym. Mają podwyższony parametr ciepłochronności, co jest dla nas niezwykle ważne. Do ich produkcji nie stosuje się szkodliwych freonów,  a proces spieniania płyt oparty jest na bazie dwutlenku węgla, zatem brak w nich szkodliwych czynników spieniających.

Mam nadzieję lada moment obejrzeć je na żywo na budowie:). Wtedy będę mogła szerzej wypowiedzieć się na temat ich jakości. Zjedzie do nas 46m3, co zajmie chyba ostatnie wolne strefy działki:).

Po konsultacji z kierownikiem budowy i wykluczając ewentualność pełzania płyty na polistyrenie, zdecydowaliśmy się na 3 warstwy po 10cm, układane na zakładkę. Dolną warstwę zamierzamy skrupulatnie kleić, tak samo elementy pionowe.  Wszystkie łączenia musimy zrobić bardzo szczelne, chroniąc się przed jakąkolwiek stratą ciepła z budynku. Na razie na płytę o wymiarach 11×11,4m zakupiłam 5 opakowań po 20 kg kleju Izolan WL.

 

Ściany działowe

Profile- tak atrakcyjne, że będzie żal zakrywać je płytami gk:

CW 50 ULTRASTIL®

ULTRASTIL, RIGIPS, tzw. „50″, „UW” (pionowy) i „CW” (poziomy), w systemie 3.40.04, podwójnie obłożony płytami gipso-kartonowymi.

 

Izolacyjność akustyczna tej ściany wyniesie Rw= 55dB. To dokładnie tyle samo, co dla ściany murowanej z silikatów o najwyższej gęstości i grubości 24cm . Sporo:), a wszystko zmieści się w 10cm. W środku będzie wełna mineralna Isover gr. 5cm.

Coś więcej o materiałach

Powoli zapadają decyzje co do użycia materiałów do budowy. I powoli odkrywamy bogaty asortyment grupy Saint Gobain:). Wspominałam o pustakach silka na ściany zewnętrzne (producent nie wybrany). Zastosujemy do nich zaprawę murarską do cienkich spoin, cementową,  Weber ZM506 (M-Fix):

http://www.netweber.pl/uploads/tx_weberproductpage/weber_ZM506_M-Fix_.KT.pdf

Pozostałe produkty na ściany zewnętrzne też będą marki Weber: zarówno zaprawa klejowa do mocowania wełny mineralnej w systemach ociepleń, jak i tynki paroprzepuszczalne, farby, płyny gruntujące, siatka z włókna szklanego czy łączniki mechaniczne do wełny:

http://www.netweber.pl/produkty-elewacyjne/produkty.html

Od wewnątrz na ścianach murowanych pojawi się tynk cementowo-wapienny Weber TP571 (IP18):

weber TP571 (IP18)Leca® KERAMZYT izolacyjny L

Może samotnie, a może wspomagany gładzią.

Wykorzystamy też Leca® KERAMZYT,  na opaskę drenażową dokoła budynku i być może także pod podłogę na gruncie garażu. Widzę, że można też nim obsypać powierzchnię stropodachu:

Leca® KERAMZYT izolacyjny L

Do wzniesienia ścian garażu wykorzystamy pustaki  z keramzytu Termo Optiroc 24:

Z asortymentu Webera na pewno skorzystamy przy wykonywaniu wylewek.  Nie wiem, który dokładnie rodzaj wybierzemy, ale sporo dobrego naczytałam się o Weber.floor MIXOKRET. Polecają go fachowcy oraz inni doświadczeni:).

Same naturalne, sprawdzone, bezpieczne i przebadane produkty.

Na zewnątrz pojawi się też, pod łupkiem, mocowanie pasywne płyt elewacyjnych, tzw. system Phoenix, który wejdzie w skład fasady wentylowanej wraz z wełną o podwyższonych parametrach ciepłochronnych i membraną paroprzepuszczalną wiatrochłonną Isover.

Ścianom działowym i zabudowie gk poświęcę osobny wpis, bo to też ciekawy temat; tak samo ujęta jest oddzielnie wełna mineralna, której zużyjemy pewnie tyle, co 3-4 „zwyczajne” domy:).

Okna- kolejny temat rzeka, także wymaga szczegółowego opisu. Będziemy mieć szklenie, o którym jeszcze pół roku temu moglibyśmy tylko pomarzyć…o tym wkrótce:).

 

 

Izolacja termiczna

Możemy już podać konkrety dotyczące ocieplenia budynku zawarte w projekcie budowlanym. Ściany zewnętrzne zaizolowane będą wełną mineralną ISOVER TF PROFI o grubości 40cm (! sic). To wełna mineralna z włókien skalnych o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła =  0,036 W/mK.

Tam, gdzie będzie okładzina z łupka naturalnego, planowana jest elewacja wentylowana z wełną gr. ok. 32cm, o najlepszym współczynniku u= 0,030 W/mK.
Na dachu położony będzie zestaw ISOVER „Platynowy Dach”, gr. 36-58cm. Składać się będzie z dwóch warstw eliminujących mostki cieplne. dachów płaskich. Stosowany jest pod bezpośrednie krycie papą, membranami PVC i EPDM.

Pod płytą fundamentową będzie xps 30cm. Na płycie dodatkowo ISOVER Stropoterm 6cm.