Archiwa kategorii: Dach

Dach gotowy

Dziś możemy cieszyć oczy gotowym dachem:). Zostały drobnostki z obróbki blacharskiej, montaż kosza i rury spustowej- elementy, które będą mogły być wykonane po wykończeniu elewacji.

Efekt bardzo zadowalający:

20140919_105915_resized_1

Żwir, za radą wykonawcy o drobniejszej frakcji niż w projekcie; 8-16 zamiast 16-32 wygląda dość lekko i delikatnie, ma rewelacyjny odcień. Matowa grafitowa blacha będzie miała jeszcze zagięte łączenia- tzw. rąbek stojący.

20140919_105911_resized 20140919_153041_resized 20140919_111256_resized20140919_153026_resized

Na dachu głównym nie zrobiłam zdjęcia końcowego:

20140919_110739_resized_1

Wszystko dokładnie przed pracami i w trakcie: omówione, przedyskutowane, zanalizowane. Współpraca bardzo przyjemna i bez zarzutu, zatem z czystym sumieniem mogę polecić p. Piotra Świątczaka z łódzką ekipą :). Cały skład firmy ECO wzorowy:).  Pasja i przywiązanie do detali widoczne od pierwszej rozmowy. Oby więcej takich wykonawców…

Dach- obróbka attyk

Po rozłożeniu warstw izolacji dachu ekipa przeszła do obróbki attyk. Na bryle mieszkalnej ścianki attykowe są monstrualnej szerokości; mają około 80cm,  z racji docieplenia płytami PIR, minimalizującymi straty ciepła na styku ścianki z konstrukcją dachu. Na ściankach, do izolacji, przykręcona została pierwsza płyta OSB, trafiająca w połowę przyszłego ocieplenia elewacji:

1. płyta OSB położona, druga czeka na montaż

1. płyta OSB położona, druga czeka na montaż

wewnętrzna strona ścianki attykowej- montaż płyt osb

Na to poszły płyty PIR, zaproponowane przez wykonawcę, dużo tańsze niż te, które sama znalazłam, bez straty na parametrach. I dalej druga płyta OSB:

20140918_111415_resized_1

jak widzicie- po montażu folii panowie pracują bez butów

jak widzicie- po montażu folii panowie pracują bez butów

20140917_132326_resized

Szerokość attyki na górze wygląda kosmicznie, szczęście, że nie będę jej oglądała na co dzień:).

Nad garażem też postęp:

Przygotowana jest płyta brzegowa kończąca dach na styku z ociepleniem ściany części mieszkalnej. Rozdzielamy dach od elewacji, by nie było choćby minimalnego przerwania izolacji ściany. Jest specjalna obróbka na parapety przy oknach balkonowych:

20140917_130553_resized

Docelowo styk dachu z elewacją będzie z obróbką blacharską w kolorze elewacji. Ale to później, przy docieplaniu budynku.

Na attyce garażu są porobione specjalne fartuchy z włókniny amortyzującej pracę folii PCV z profilami:

20140917_130608_resized

Do tej konstrukcji zgrzewana była folia:

20140917_130627_resized

20140917_130647_resized

20140917_130504_resized

Nasi dachowcy tak lubią wygrzewać się na słońcu, że nawet drugie śniadanie konsumują nie szukając cienia:).

 

 

Co na budowie

Instalacja elektryczna wewnątrz budynku powoli zmierza do końca:

20140916_111213_resized

Pracują ekipy od dachu i okien. Elektrycy kończą instalacje wewnętrzne, i po montażu okien zajmą się „odgromówką” i związanymi z nią robotami ziemnymi.  Tym samym nadszedł ostatni moment, by zająć się opaską przeciwwysadzinową dokoła fundamentów i opaską drenażową. Wszystko, co wiąże się z wykopami- planujemy zrobić po montażu okien.

Jak duże zainteresowanie budownictwem pasywnym rodzi się w naszym kraju- widać po ilości dziennikarzy na naszej budowie. Dziś odwiedzili nas w ilości hurtowej:) :

odwdzięczam się fotką za stanie "na ściance"

odwdzięczam się fotką za stanie „na ściance” :)

Przyjechała też, zupełnie niespodziewanie ekipa „Dobrych klimatów” z TVN Meteo. Wzmianka o naszym domu pojawi się w najbliższym, piątkowo- wieczornym odcinku na tym kanale. Zaczynam lubić kamerę, to bardzo ciekawe doświadczenie; chyba będzie mi jej brakowało:).

Edit, 18 września:

Wciąż dzieje się sporo. W tym tygodniu, czyli jutro, swoje prace zakończą ekipy: elektryków, dachowców, stolarki okiennej, komina (to już gotowe) i rekuperacji… Z nadmiaru zajęć zaktualizuję wpisy niebawem:). W sobotę przejrzymy jeszcze raz na spokojnie elektrykę, którą już sama „odbierałam”; teraz  oceni ją dostawca systemu zarządzania instalacjami. A od poniedziałku wkracza ekipa od tynków wewnętrznych.  Jak można łatwo się domyślić, wiele czasu przy takim grafiku spędzam na budowie, a resztki doby upycham dla rodziny i pracy…. Blog musi poczekać do weekendu, bo w końcu moi kontrahenci stracą  cierpliwość… Od przyszłego tygodnia będzie zdecydowanie spokojniej…

Do napisania;)

Izolacja dachu- garaż

Dziś łódzcy „dachowcy” zabrali się za dach nad garażem. Tu obróbka wygląda nieco inaczej niż nad bryłą główną; będzie dużo mniej izolacji termicznej, ponieważ garaż mamy nieocieplony i nieogrzewany. Wełny skalnej jest tylko tyle, ile potrzeba do wyrobienia warstwy spadkowej. Ściany attyki nie będą ocieplane. Jest za to ważna kwestia oddylatowania tego dachu od elewacji budynku mieszkalnego. Doradcy firm Weber i Isover (dostarczający produkty na elewację i dach) uzgodnili z wykonawcą optymalne rozwiązanie. Oto efekty ustaleń i postęp prac:

podkład pod płytę osb na attyce

podkład pod płytę osb na attyce

analiza nierówności ścianek, szlifowanie

widoczna szczelina między dachem garażu i resztą budynku

płyta + profil na brzegu dylatacji

płyta + profil na brzegu dylatacji

20140916_111139_resized

20140916_121331_resized

Izolacja termiczna dachu- część mieszkalna

Tu istotną rolę pełni pogoda- nie można wykonywać prac izolacyjnych zewnętrznych podczas deszczu. Najbezpieczniej jest, gdy w ciągu jednego dnia ułożone są wszystkie niezbędne warstwy izolacji do uzyskania szczelności na takim poziomie, by woda opadowa swobodnie spływała do wpustu nie mając styku z warstwą izolacji termicznej.  Na pierwszy rzut poszło rozłożenie folii paroszczelnej,  na zakładkę, ze sklejaniem wszystkich łączeń. Folia wywinięta jest wysoko na ściany attyki. Na to położono wełnę- najpierw warstwy 1x15cm i 2x10cm, potem wełna wyprodukowana w spadkach ( w formie klinów wg opracowanego projektu), a na to deska dachowa 4cm. Wszystko w systemie „Srebrny Dach” Isovera. Na wełnę poszła gruba, 2mm folia PCV Bauder, ze skrzętnie zgrzewanymi na miejscu łączeniami. Na folii będzie rozłożona, także z zakładkami, i lekko wywinięta na attykę geowłóknina o gramaturze 300g/m2, a na tym grubym dywanie warstwa balastowa: żwir frakcji 8-16mm- około 5cm. Mieliśmy w ramach oszczędności rozłożyć sami geowłókninę i żwir, ale … skapitulowaliśmy sprawdzając wagę rolki geowłókniny i myśląc dalej o tonach żwiru do rozłożenia…

geowłóknina i wpust dachowy czekają na montaż

geowłóknina i wpust dachowy czekają na montaż

20140917_112755_resized

obróbka komina, z płytami ognioodpornymi od wewnątrz

obróbka komina, z płytami ognioodpornymi od wewnątrz

Po kontroli uzupełniane sa drobne szczeliny na łączeniach wełny, paskami tego samego materiału

Po kontroli uzupełniane są drobne szczeliny na łączeniach wełny, paskami tego samego materiału

profil montażowy między wełną i folią pcv

profil montażowy między wełną i folią pcv

pierwszy pas folii, rozkładany od komina

pierwszy pas, rozkładany od komina; komin wyszedł dość wysoko, chyba będziemy go nieco obniżać

obróbka wpustu; tu jest pokazany pierwszy element. po zaizolowaniu attyki będzie dodany drugi wpust, na przedłużenie kanału.

obróbka wpustu; tu jest pokazany pierwszy element. Po zaizolowaniu termicznym attyki będzie dodany drugi wpust, na przedłużenie kanału.

 20140912_134458_resized20140912_134726_resized

To efekt pierwszego dnia prac. Do tego attyki zostały osłonięte czasowo folią budowlaną.

Kolejnego dnia Panowie rozpoczęli obróbkę attyki. Pierwsze warstwy wyglądają tak samo jak w garażu, tylko płyta osb wysunięta jest przed mur, do połowy planowanego ocieplenia elewacji. Montowana później druga płyta będzie na niemal pełną grubość wykończonej elewacji.

wewnętrzna strona ścianki attykowej- montaż płyt osb

wewnętrzna strona ścianki attykowej- montaż płyt osb

widoczne wysunięcie płyty osb w planowane ocieplenie ścian

widoczne wysunięcie płyty osb w połowę  planowanego ocieplenia ścian