Zapraszamy do Trójki- ustawa o OZE i inwestycja w solary

Właśnie w Trójce toczyła się ciekawa dyskusja na temat nowej ustawy o OZE-  starcie stanowisk polityków z naukowcami i działaczami Greenpeace Polska dało obraz sytuacji z ustawą, na którą czeka wielu Polaków. Możliwość odsprzedawania wyprodukowanej energii miała zostać wcielona w życie w tym roku, tymczasem ustawy brak….

Do tego ciekawy reportaż na temat inwestycji w solary w gminie Niepołomice.  Tam mieszkańcy otrzymują dotację wynoszącą 70% poniesionych kosztów. Wszystko przez fundusz zorganizowany przez Szwajcarię na ten cel. Kraj ten co prawda nie należy do Unii, niemniej jednak jest powiązany umowami, które zobowiązują do tego typu inwestycji. Gmina utworzyła przejrzysty program w 3 opcjach dla budynków prywatnych:

a. 2 kolektory dla 2-3 osób i zbiornik bodajże 150l

b. 3 kolektory i zbiornik 300l

c. 4 kolektory i zbiornik 500l dla 6 i więcej osób.

Zasada jest bardzo prosta: każde gospodarstwo, które zgłosiło chęć udziału w programie, płaci pierwszą ratę w wysokości 3240zł , a potem drugą w zależności od opcji: 780zł (wersja „a”), 1420zł (wersja „b”) lub 2490zł (wersja „c”).

W gminie, która ma ok. 8tys gospodarstw, skorzystało z tego programu ponad 3,8tys rodzin.

Sprawny program, być może przyczyniający się do dodatniej migracji ludności. I dający gwarancję, że inwestycja w źródło ciepła nie rujnujące środowiska zwróci się w ciągu 7-8 lat. Łatwo przeliczyć, jaki jest czas zwrotu kosztów solarów bez dotacji…

Analiza zadaszenia elewacji południowej

Genialne narzędzie. Pokazuje nam, jak optymalnie zaprojektować zadaszenie na elewacji południowej, by chroniło od najostrzejszego, wiosennego i letniego słońca, a zapewniło promieniom dostęp zimą. Pokazuję schematy tylko dla 1 wariantu: gdy przesłona jest na wysokości h=3,1m i wysięgu 1,4m. Policzone mamy 2 warianty (pan Michał jest naprawdę pracowity:)).

Cytując słowa architekta: ” Między 25.10 a 18.02 daszek umożliwia swobodny dostęp promieni słonecznych. Później stopniowo ogranicza dostęp, również „działa” rano i wieczorem”.

Dodam, że zadaszenie na h=2,8m i wysięg 0,85m daje niemal ten sam efekt.

sun_shaders_styczen_poludnie

styczeń, południe

sun_shaders_15_luty_poludnie

15 luty, południe

sun_shaders_15_marca_poludnie

15 marca, południe

sun_shaders_15_maja_godz_9

15 maja godz.9

sun_shaders_15_maja_poludnie

15 maja, południe

sun_shaders_15_maja_godz_15

15 maja, godz. 15

sun_shaders_15_czerwca_poludnie

15 czerwca, południe

sun_shaders_22_czerwca_poludnie

22 czerwca, południe

sun_shaders_15_wrzesnia_poludnie

15 września, południe

 

 

Projekt koncepcyjny wstępnie

Mamy już co pokazywać. Trwają prace nad ustaleniem całej bryły, ale zarys powoli się wykluwa. Nasz architekt przygotował kilka wariantów bryły zgodnej z założonym programem funkcjonalnym. Oto efekty: 4 warianty, różniące się kształtem dachu oraz otworami okiennymi:

usytuowanie na działce i rzuty są niemal takie same w każdym wariancie:

 PROJEKT

 

wariant 1. podstawowy, płaski dach

elewacje, przekroje

 

wariant 2. dach dwuspadowy

 

wariant 3. dach jednospadowy

 

wariant 4. dach płaski, trochę uporządkowane okna

Jest z tego sporo. Nam zdecydowanie najbliższe są warianty 1 i 4, bo są nieudziwnione. Wersja z dachem skośnym mogłaby pewnie wyglądać lepiej, gdyby skos był wzdłuż kierunku północnego i południowego, ale i tak mamy wrażenie, że spadek w tej bryle jest trochę „na siłę”. Cenimy sobie prostotę.

Teraz musimy trochę zapanować nad oknami, zwłaszcza od strony wschodniej i zachodniej- ujednolicić je, zgrabnie ułożyć, pewnie też trochę ograniczyć. Nasz architekt miał taki pomysł, by umieścić w salonie, na wprost korytarza, na elewacji wschodniej okno, które nijak nam nie wygląda w bryle, ale rzeczywiście dużo lepiej i ładniej wchodziłoby się z korytarza do salonu. Ustaliliśmy jednak, że ponieważ ścianę wschodnią salonu  przeznaczamy we wnętrzu na sprzęt audio-wideo, to świadomie rezygnujemy z tego okna. Chcemy tu mieć dłuższy kawałek ściany + wąskie wyjście na taras. Myślimy by największe okno budynku- witryna w salonie była elementem stałym. Unikniemy wtedy trudności w otwieraniu takiego dużego elementu oraz problemów ze szczelnością.

Założyliśmy jedno okno od strony północnej- nie jest ono konieczne do doświetlenia pomieszczenia,  bardziej chodzi o kwestie użytkowe. Okno ma być horyzontalne, szerokie, o wysokości 60cm i ma zaczynać się od blatu w kuchni. Zapewni szerszy widok podczas gotowania- nie trzeba będzie stać przodem do pełnej ściany; będzie to też doskonałe miejsce na zioła.

W okna od zachodu (od ulicy) pewnie ujednolicimy ich wysokość.

Zastanawiamy się też nad większym przeszkleniem na wejściu, ale tu pewnie musimy przeanalizować rzecz pod kątem strat energetycznych.

Możliwe, że się mylę, ale chyba zadaszenie przeciwsłoneczne od południa mogłoby być niższe i płytsze- tej wysokości co zadaszenie garażu. Musimy to „przegadać” z architektem.

Tak, jak przypuszczaliśmy, zagrało obrócenie bryły głównej względem garażu.

Będzie dobrze;).

Pierwsze prace nad projektem

O projekcie zaczęliśmy myśleć odkąd mamy działkę, czyli od 2 lat. Przez dłuższy czas konstruowaliśmy w myślach dom energooszczędny w lżejszym wariancie- NF30. W końcu jednak zdecydowaliśmy się na budynek pasywny. Prześledziliśmy chyba wszystkie fora internetowe, gazety branżowe, literaturę fachową, by jak najlepiej zgłębić tajniki takiego ciepłego budowania. Wydaje się, że wciąż mało wiemy, bo temat w Polsce jest traktowany z ogromną ostrożnością. W wysnuwanych przez wszelkiej maści specjalistów opiniach widać dużo uprzedzeń, a teorie bardzo często opierają się o jednostkowe, wyrywkowe doświadczenia, i przez to są mylne. Trzeba naprawdę sporo prześledzić, by móc wyłapać „fałszywe tropy”.

Na chwilę obecną nie potrafimy się ustosunkować do stwierdzenia, ile droższy  jest taki obiekt od „zwykle budowanego”. Niektórzy twierdzą, że 20%, inni że 40%, a są tacy, co podają 100% więcej.  W ogóle takie procentowe porównanie moim zdaniem nie będzie miarodajne, bo architektura pasywna to taka, która jest wyzbyta wszelkich wykuszy, nadmiernych detali, balkonów i nadwieszeń oraz innych komplikujących sprawę mostków i musi mieć restrykcyjnie zaplanowaną i prostą bryłę, a taka powinna być przecież łatwiejsza w wykonaniu.  Będziemy starali się kontrolować mocno koszty, ponieważ mamy bardzo konkretny budżet, i nie chcemy go przekroczyć. Na pewno w najbliższym czasie rozpoczniemy rozmowy z kosztorysantem, by móc nad tym zapanować.

Sam projekt domu w wersji energooszczędnej wyglądał tak:

12

rzut parterupiętro

Był on ustawiony tradycyjnie względem drogi, dość blisko niej, by uzyskać na tyłach kameralny ogród.

Podczas prac nad nowym projektem nasz architekt uświadomił nam, że usytuowanie względem stron świata jest bardzo ważne, i że nasz pomysł nieco odchyla się od ruchu słońca. Wszystko przez lekkie obrócenie działki względem kierunków świata. Dlatego ustalając optymalne ustawienie budynku zdecydowaliśmy się wstępnie na obrócenie dokładnie na południe naszej niby południowej fasady i pozostawienie prostopadle do drogi garażu „wbitego” w bryłę główną. Wariant ten będzie minimalnie mniej korzystny od proponowanego wcześniej przez architekta obrócenia całej funkcji w bryle o 90 stopni. Tamten- najlepszy wynikowo wariant – skazywałby nas na zachodnie słońce w salonie i trudności korzystnego rozplanowania piętra,  a zyski w ogrzewaniu rzędu 20zł rocznie uznaliśmy za nieprzekonujące.

Pomysł na rozkład funkcji jest bardzo podobny jak we wcześniejszej, energooszczędnej wersji. Rozważniej przewidujemy rozdział powierzchni pomieszczeń, a bryła sprowadziła się do sześcianu.  Architekt zaproponował nam by pomieszczenie pomocniczo-ogrodnicze wykonać na tyłach garażu, co uznaliśmy za świetny pomysł. taki schowek nie musi być pasywny;). Na pewno  dostaniemy propozycję „zadaszeń” od południa, chroniących wnętrze od najostrzejszego słońca latem, oraz intrygujące niewielkie przeszklenie na wejściu do budynku, o które zresztą chyba sami poprosiliśmy.  Spróbujemy uzyskać  prostą, współczesną bryłę, godną naszych czasów:).

Tak prezentują się wstępne rzuty projektowanego domu (potraktujcie je jako schemat funkcjonalny do bryły, bez rozwiązań takich kwestii jak np. mostek termiczny na wejściu):

parterm pietrom

 

Działka

DziałkaSIZE3

Kilka słów o działce, ponieważ nie jest ona idealna dla budynku pasywnego. Przede wszystkim wjazd na nią jest od zachodu, na dodatek „przekrzywiony” lekko w stronę południa. Przysparza nam to trochę  komplikacji projektowych, ponieważ mieliśmy zamiar odciąć się od ulicy, przy której będzie stał dom, a która jest asfaltowa i wcale nie mało ruchliwa. Jednocześnie zależy nam na ogrodzie przynajmniej w części prywatnym, niewidocznym od ulicy. Po dość burzliwych dyskusjach i przeróżnych próbach ustawienia budynku na działce zdecydowaliśmy lekko obrócić budynek by był idealnie wyeksponowany na południe, zostawiając bryłę garażu, przyklejoną do domu, jako równoległą do ulicy. Porządek urbanistyczny powinien być zachowany :).

Plusy działki to brak zabudowań w bezpośrednim sąsiedztwie, jej rozmiar (1100m2, 30x36m) gwarantujący nam, że dobudowywane w najbliższej okolicy budynki nie zacienią naszego oraz brak zadrzewienia zacieniającego. Pierwszy warunek dla budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło możemy zatem spełnić, wystawiając jak najwięcej przeszkleń na stronę południową, i nagrzewając słońcem budynek. Zadaniem dla naszego architekta będzie takie zaprojektowanie zadaszeń do elewacji południowej, by nie nagrzewała pomieszczeń wtedy, gdy nie będzie to pożądane. Ten budynek będzie wcześniej narażony na przegrzewanie niż typowo budowany, i przez dłuższy okres czasu są w nim takie niedogodności. Tym niemniej o zyski słoneczne warto powalczyć.

mdcp kadrMedia: brak. Tzn czekamy na przyłączenie prądu- umowę podpisaliśmy wiosną zeszłego roku, zgodnie z planem powinno być wykonane w listopadzie tego roku. Gazu brak. Kanalizacja w fazie projektowania w ulicy, co znaczy, że będzie, ale za kilka lat (może być poślizg, bo jak powiedziano mi w Eko-Babicach- na tą inwestycję nie ma dotacji unijnych i opóźnienie w związku z tym jest możliwe; inaczej bardziej by się starali). Woda- czekamy na wydanie warunków przyłączenia- na razie ich nie możemy uzyskać, bo najbliższy nam odcinek jest wykonany ale nie odebrany. Ograniczony dostęp do mediów to nasz kolejny powód by budować pasywnie. Myślę tu zwłaszcza o gazie.

Działka jest piękna- to moje bardzo subiektywne wrażenie. Do tego w przyjemnej okolicy. Bardzo blisko cywilizacji, a jednocześnie  rządząca się prawami przyrody, otoczona zielenią. Zamieszkiwana przez bażanty. Pewnie za kilkanaście lat będzie to zupełnie inaczej wyglądało.  Na razie prawie zawsze świeci tam słońce…

DziałkaDroga

Niedaleko nas jest Lipków- malownicza wieś pod Kampinosem, w której wciąż stoi dworek należący niegdyś do teściów Henryka Sienkiewicza. Nota bene na prośbę żony pisarz umieścił w Lipkowie scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i Mieczem. Z drugiej strony pałac w Zielonkach. A dokoła łąki, pola, lasy. I trąbi autobus. Nie ma co się dalej rozpisywać. Podoba się nam.

 

Nasz cel

Zamierzamy wybudować dom energooszczędny, w wersji pasywnej NF15. Musi on spełniać warunek rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji do 15 kWh/(mkw*rok), oraz inne wymagania NFOŚiGW do dopłaty za taki rodzaj budynku . Dodatkowo ma on być w tzw. standardzie Multi- Comfort, zdefiniowanym przez Grupę Saint Gobain. Klamka zapadła, umowa ze sponsorami konkursu podpisana . Teraz nie ma odwrotu- musimy wybudować nasz dom do wiosny 2015 roku. Tymczasem jesteśmy z fazie projektowej…. Łatwo nie będzie, ale my lubimy wyzwania:).

Aby budynek posiadał certyfikat, i przeszedł cały proces weryfikacji pomyślnie, musi być spełnione wiele warunków. Część z nich jest trudna do spełnienia.  Pełny opis wymagań dostępny jest na stronie :

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/wytyczne-do-programu-prioryrttp/

Zalecenia, jak spełnić wymagania, podpowiedzi rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych można uzyskać w Podręczniku Dobrych Praktyk:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/podrecznik-dobrych-praktyk/

Standard Multi- Comfort to pakiet  rozwiązań wpływających na zapewnienie szeroko rozumianego komfortu użytkowania budynku; termicznie, akustycznie,  finansowo, estetycznie,  pod kątem bezpieczeństwa itd. Stanowimy czteroosobową rodzinę,  mamy małe dzieci, dlatego wszystkie aspekty wygodnego domu są dla nas bardzo ważne. Dokładny opis założeń do rozwiązań:

http://www.multi-comfort.pl/

 

 

 

Nagród moc

Nagród moc w związku z wygranym konkursem;

W tym dodatkowe niespodzianki, które nie wymienione były w regulaminie. Wyliczając po kolei:

-  vouchery na profesjonalny, zindywidualizowany projekt architektoniczno- budowlany  domu

- voucher na materiały budowlane produkcji grupy Saint-Gobain, pozwalający na wykończenie domu w stanie deweloperskim

- Kompleksowe doradztwo w czasie budowy i wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW

- dodatkowo specjalna oferta BOŚ Banku na kredytowanie inwestycji

- oraz badanie szczelności budynku, wykonane przez Grupę KMB.

Wszystkie nagrody są dla nas bardzo cenne. Ze względu na wsparcie finansowe,  to oczywiste.  Najważniejsze jednak jest, że mamy szansę utworzyć wraz ze sponsorami, sztab profesjonalistów wspierających nas merytorycznie. W końcu spełnienie standardu NF15 to duże wyzwanie. Budynek musi być dobrze zaprojektowany, „policzony”, a potem bardzo dokładnie budowany. A to nasz pierwszy dom.  Zatem nie mogło nas nic lepszego spotkać – z wygranej cieszymy się jak nasze dzieciaki z nowego zestawu Lego Ninjago:).