Ściany działowe

Profile- tak atrakcyjne, że będzie żal zakrywać je płytami gk:

CW 50 ULTRASTIL®

ULTRASTIL, RIGIPS, tzw. „50″, „UW” (pionowy) i „CW” (poziomy), w systemie 3.40.04, podwójnie obłożony płytami gipso-kartonowymi.

 

Izolacyjność akustyczna tej ściany wyniesie Rw= 55dB. To dokładnie tyle samo, co dla ściany murowanej z silikatów o najwyższej gęstości i grubości 24cm . Sporo:), a wszystko zmieści się w 10cm. W środku będzie wełna mineralna Isover gr. 5cm.

Grzanie ciepłej wody użytkowej

Temu tematowi poświęciłam zbyt dużo czasu. Mogę służyć za eksperta rynkowego pomp powietrze-woda do podgrzania wody użytkowej. Ale ostatecznie opłacało się czytać, szukać,  analizować, i co gorsza- wisieć godzinami na telefonie, by uzyskać konkretniejsze informacje niż powszechna papka marketingowa czyniąca z każdego wyrobu przełomowe urządzenie niezbędne w szanującej się rodzinie:).  Znalazłam model, który SPEŁNIA WYMAGANIA! I to niesamowite szczęście. A ponieważ dodatkowo udało mi się wynegocjować godną cenę- jestem podwójnie zadowolona, i nie pozostaje nic innego, jak się pochwalić:). Przyznam od razu, mam duże zaufanie do tej marki, i to mnie przekonało ostatecznie: jest to produkt Mitsubishi, występujący w Polsce z przedrostkiem w nazwie: Nabilaton. Wybrany model nazywa się Multibox, i jak by nie liczyć jego sprawności (COP), to przedstawia się ona bezkonkurencyjnie. Do tego sprawność jest podawana uczciwie, a jak się wczytamy w dokumentację, to przedstawiana  w katalogach stanowi raczej średnią  a nie jak to u konkurencji:  liczoną w nierealnych i wyjątkowo sprzyjających temperaturach letnich.  Dla przykładu podam:  przy temp. zewnętrznej -7stC i dla podgrzania wody do 60st.C, COP wynosi 2,02. A dla podgrzania wody do 40stC COP wynosi 2,9. Przy wyższych temperaturach jest dużo lepiej, dodatkowo pompa dobrze znosi temperatury do -30stC.

Design, niby sprawa poboczna, ale też bez zarzutu:

Gabaryty oczywiście niemałej lodówki:).

Przekazałam dane projektantowi instalacji i weryfikatorowi, i na razie cisza… Mam wielką nadzieję, że to przejdzie procedury. Jeśli nie, to bez habilitacji w temacie zdecydujemy się na bojler. Ale jestem dobrej myśli.

2 kwietnia 2015: Wciąż jestem zdecydowana na tą pompę, i tuż przed zakupem.  Konkurencja, firma Junkers dowiedziała się o naszej realizacji, i od pewnego czasu kusi swoim produktem. Po kilku rozmowach telefonicznych zdecydowałam się na spotkanie, by upewnić się że dokonałam dobrego wyboru. Lub nie:). Zdam relację:).

Coś więcej o materiałach

Powoli zapadają decyzje co do użycia materiałów do budowy. I powoli odkrywamy bogaty asortyment grupy Saint Gobain:). Wspominałam o pustakach silka na ściany zewnętrzne (producent nie wybrany). Zastosujemy do nich zaprawę murarską do cienkich spoin, cementową,  Weber ZM506 (M-Fix):

http://www.netweber.pl/uploads/tx_weberproductpage/weber_ZM506_M-Fix_.KT.pdf

Pozostałe produkty na ściany zewnętrzne też będą marki Weber: zarówno zaprawa klejowa do mocowania wełny mineralnej w systemach ociepleń, jak i tynki paroprzepuszczalne, farby, płyny gruntujące, siatka z włókna szklanego czy łączniki mechaniczne do wełny:

http://www.netweber.pl/produkty-elewacyjne/produkty.html

Od wewnątrz na ścianach murowanych pojawi się tynk cementowo-wapienny Weber TP571 (IP18):

weber TP571 (IP18)Leca® KERAMZYT izolacyjny L

Może samotnie, a może wspomagany gładzią.

Wykorzystamy też Leca® KERAMZYT,  na opaskę drenażową dokoła budynku i być może także pod podłogę na gruncie garażu. Widzę, że można też nim obsypać powierzchnię stropodachu:

Leca® KERAMZYT izolacyjny L

Do wzniesienia ścian garażu wykorzystamy pustaki  z keramzytu Termo Optiroc 24:

Z asortymentu Webera na pewno skorzystamy przy wykonywaniu wylewek.  Nie wiem, który dokładnie rodzaj wybierzemy, ale sporo dobrego naczytałam się o Weber.floor MIXOKRET. Polecają go fachowcy oraz inni doświadczeni:).

Same naturalne, sprawdzone, bezpieczne i przebadane produkty.

Na zewnątrz pojawi się też, pod łupkiem, mocowanie pasywne płyt elewacyjnych, tzw. system Phoenix, który wejdzie w skład fasady wentylowanej wraz z wełną o podwyższonych parametrach ciepłochronnych i membraną paroprzepuszczalną wiatrochłonną Isover.

Ścianom działowym i zabudowie gk poświęcę osobny wpis, bo to też ciekawy temat; tak samo ujęta jest oddzielnie wełna mineralna, której zużyjemy pewnie tyle, co 3-4 „zwyczajne” domy:).

Okna- kolejny temat rzeka, także wymaga szczegółowego opisu. Będziemy mieć szklenie, o którym jeszcze pół roku temu moglibyśmy tylko pomarzyć…o tym wkrótce:).

 

 

Izolacja termiczna

Możemy już podać konkrety dotyczące ocieplenia budynku zawarte w projekcie budowlanym. Ściany zewnętrzne zaizolowane będą wełną mineralną ISOVER TF PROFI o grubości 40cm (! sic). To wełna mineralna z włókien skalnych o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła =  0,036 W/mK.

Tam, gdzie będzie okładzina z łupka naturalnego, planowana jest elewacja wentylowana z wełną gr. ok. 32cm, o najlepszym współczynniku u= 0,030 W/mK.
Na dachu położony będzie zestaw ISOVER „Platynowy Dach”, gr. 36-58cm. Składać się będzie z dwóch warstw eliminujących mostki cieplne. dachów płaskich. Stosowany jest pod bezpośrednie krycie papą, membranami PVC i EPDM.

Pod płytą fundamentową będzie xps 30cm. Na płycie dodatkowo ISOVER Stropoterm 6cm.

Formalności do pozwolenia na budowę

Po otrzymaniu w czwartek projektu budowlanego naszego domu, wyruszyłam następnego dnia, w piątek 7 marca w turnee po urzędach i udało mi się złożyć projekt do pozwolenia na budowę. Jednak początkowo nie było to łatwe. Przyjechałam do urzędu starostwa powiatowego na pewniaka, wyposażona w 3-tomowe opracowanie w 4 egzemplarzach do mojego małego prostego domku, jednak pani w okienku stwierdziła, że projekt ma tyle braków, że może go przyjąć tylko po uzupełnieniu. Skończyło się na adnotacji na zgłoszeniu projektu treści „przyjęte na prośbę interesanta” i na ustaleniach, że co się uda, to dostarczę tego samego dnia, a resztę jak najszybciej. Pani nie omieszkała uprzedzić, że skompletowanie braków zajmie mi „trochę” (= niemało)  czasu.

Pierwsza uwaga dotyczyła posiadanego pozwolenia wodno-prawnego na przebudowę drenażu na cele działki budowlanej. Nie miało stempla „uprawnomocnione”.  To udało się od razu załatwić, bo na szczęście była na miejscu naczelnik odpowiedniego działu.

Uwaga numer 2: mapa do celów projektowych uznana za starą, ponieważ ma dokładnie rok. Obiecałam wyprosić geodetę by przyjechał do urzędu i podpisał się na każdej mapie, że zachowuje  ona aktualność.

Uwaga numer 3: grubsza: brak zgody na wyłączenie z produkcji rolnej terenu, który zajmie budynek, chodniki, tarasy i dojazdy. I tu kompletne zaskoczenie, bo przecież działka jest budowlana, to już ten sam fakt powinien umożliwić wybudowanie domu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i pozostałymi przepisami. Dziwne dublowanie, którego sensu nie bardzo rozumiem. Po kilku wizytach w punkcie ksero, i wyprodukowaniu kilkudziesięciu kopii tego co miałam,  oraz po odstaniu godzinę w geodezji , złożyłam papiery do uzyskania tej zgody. 1h 40 min. i mogłam wyjechać ze Starostwa…

…i zająć się w końcu uwagą nr. 4, czyli brakiem zgody na lokalizację zjazdu na działkę. Tu przyznam, miałam świadomość potrzeby  uzgodnienia takiego dokumentu, niemniej jednak trochę przetrzymał mnie brak mapki sytuacyjnej, o którą zabiegałam od dłuższego czasu, a trochę uśpili moją czujność urzędnicy z urzędu gminy, gdzie mówiono mi wcześniej, że to uzgodnienie mogę załatwić w trakcie oczekiwania na pozwolenie. W każdym razie teraz poszło gładko, zapytanie o zgodę na zjazd przeszło „okienko podawcze”, pozostaje teraz czekać.

Gładko poszło też w Eko Babicach z przekazaniem dowodu złożenia projektu do pozwolenia na budowę, by nas uwzględniono w projektowanej przy działce kanalizacji sanitarnej. I tu niesamowita niespodzianka. Bo pomimo, że na razie można było mi tylko uwierzyć na słowo, że planuję budowę, to projektant instalacji sanitarnej postanowił mi zaufać, i uwzględnił w projekcie, który leżał już gotowy w urzędzie. Choć termin uzgodniony na moje złożenie projektu do pozwolenia na budowę minął tydzień wcześniej…

A na koniec odwiedziłam szkołę podstawową w Babicach, w której lada dzień złożymy podanie do przyjęcia naszego 6-latka objętego obowiązkiem szkolnym. Duża, pachnąca i z miłym personelem.  I będzie miała klasę o profilu sportowym:). Miejmy nadzieję, że uda się przyjąć tam nasze dziecię…

EDIT: 20.03.2014. Dokładnie 2 tygodnie później. Skompletowałam i złożyłam brakującą dokumentację do naszego projektu. Teraz znów tydzień czekania, i będę mogła dzwonić i dopytywać o postępy w weryfikowaniu zgłoszenia…..

EDIT: 24.03.2014.  Rozminęłam się z p. naczelnik wydziału architektury, bo złożyłam brakującą dokumentację w chwili, gdy do mnie wysłano pismo w sprawie braków. Dobry znak: otrzymane dziś pismo ma formę „postanowienia”, a to ponoć oznacza, że nie powinno być już dużo więcej uwag do projektu. Oby:).