Hydraulika, odzyskwa

Przez ostatnich kilka dni działała u nas ekipa hudraulików- magików. Bardzo energicznych Panów, przez co na budowie zrobił się tłoczno.

Dziś, na koniec prac  zostały przeprowadzone próby ciśnieniowe na instalacji ciepłej i zimnej wody.

Mamy zamontowaną tzw. odzyskwę ściekową:

20150224_124839_m

Jest ona podłączona do odpływów umywalek i pryszniców na piętrze. Odzyskując ciepło z wody szarej  (tj niezbyt brudnych ścieków) – podgrzewa nią zimną wodę z ujęcia w zasobniku pompy ciepła. Podgrzaną wstępnie zimną wodę można też połączyć bezpośrednio z urządzeniami, ale my tego nie wykonaliśmy, m.in. dlatego, że taki typ podłączenia najlepiej funkcjonuje w prysznicu, a u nas są tam przewidziane baterie termostatyczne, które źle reagują na zmiany temperatury nominalnie zimnej wody.

Energia tkwiąca w zużytej ciepłej wodzie zostanie w budynku, a nie zniknie bezpowrotnie wraz ze ściekami. Przynamniej w części, ponieważ producent podaje, że sprawność odzyskiwania ciepła wynosi ponad 75% gdy urządzenie pracuje.

Odzyskwy nie będziemy obudowywać- lepiej mieć dostęp bezpośredni, na wypadek potrzeby oczyszczenia jej za jakiś czas. Co prawda sprawność urządzenia, ze względu na zanieczyszczenia i osady, spada niewiele, bo po 2 latach  o około 3%, i później ulega stabilizacji, ale może warto mieć „na wszelki wypadek”  możliwość oczyszczenia sitka.

3 myśli nt. „Hydraulika, odzyskwa”

  1. I jak się sprawdza to urządzenie? Myślę o zamontowaniu odzyskwy i nie wiem czy warto. Nie chodzi o pieniądze tylko o dodatkowe instalacje i miejsce zajęte przez urządzenie.

  2. Dodatkowa instalacja to dosłownie kilka rurek, nie jest tego dużo. Nie potrafię ubrać tego w konkretne liczny, ale nawet dotykowo wyczuwa się, że woda zimna ocieplana odzyskwą, jaka wpada do pompy ciepła, jest bardzo wyraźnie podgrzana (rury z zimną wodą i tą podgrzaną mają co najmniej 10stopni różnicy). Myślę, że ma to wymierny sens o ile nie przepłaci się za urządzenie do odzysku.

    1. Dziękuję za odpowiedź, o takie informacje mi właśnie chodziło. Jestem na etapie zatwierdzania koncepcji mojego domu i dosłownie w ostatniej chwili wpadłem na taki pomysł żeby wspomagać pompę ciepła do CWU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>