Zapraszamy do Trójki- ustawa o OZE i inwestycja w solary

Właśnie w Trójce toczyła się ciekawa dyskusja na temat nowej ustawy o OZE-  starcie stanowisk polityków z naukowcami i działaczami Greenpeace Polska dało obraz sytuacji z ustawą, na którą czeka wielu Polaków. Możliwość odsprzedawania wyprodukowanej energii miała zostać wcielona w życie w tym roku, tymczasem ustawy brak….

Do tego ciekawy reportaż na temat inwestycji w solary w gminie Niepołomice.  Tam mieszkańcy otrzymują dotację wynoszącą 70% poniesionych kosztów. Wszystko przez fundusz zorganizowany przez Szwajcarię na ten cel. Kraj ten co prawda nie należy do Unii, niemniej jednak jest powiązany umowami, które zobowiązują do tego typu inwestycji. Gmina utworzyła przejrzysty program w 3 opcjach dla budynków prywatnych:

a. 2 kolektory dla 2-3 osób i zbiornik bodajże 150l

b. 3 kolektory i zbiornik 300l

c. 4 kolektory i zbiornik 500l dla 6 i więcej osób.

Zasada jest bardzo prosta: każde gospodarstwo, które zgłosiło chęć udziału w programie, płaci pierwszą ratę w wysokości 3240zł , a potem drugą w zależności od opcji: 780zł (wersja „a”), 1420zł (wersja „b”) lub 2490zł (wersja „c”).

W gminie, która ma ok. 8tys gospodarstw, skorzystało z tego programu ponad 3,8tys rodzin.

Sprawny program, być może przyczyniający się do dodatniej migracji ludności. I dający gwarancję, że inwestycja w źródło ciepła nie rujnujące środowiska zwróci się w ciągu 7-8 lat. Łatwo przeliczyć, jaki jest czas zwrotu kosztów solarów bez dotacji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>