Stylistyka wnętrza

O tym miałam nie pisać zbyt dużo, trzymając się tematów energooszczędności, ale ponieważ często słyszę zapytania: jak planujemy urządzić wnętrze, to nie sposób pominąć ten temat:). Zaciekawienie zapewne wynika z mojego wykonywanego zawodu architekta wnętrz:), jest zupełnie zrozumiałe. Niemniej jednak muszę wszystkich pewnie trochę rozczarować- nie planujemy żadnych spektakularnych rozwiązań, zaskakujących i nietypowych. Tym bardziej, że jak ostatnio ustaliliśmy, nasza wizja wnętrza wpasowuje się idealnie w obowiązujące trendy.  Na dodatek musimy stworzyć naszą przestrzeń całkiem ograniczonymi środkami „wyrazu”:). A na koniec: jesteśmy głębokimi wyznawcami wnętrz wygodnych, łatwych w sprzątaniu, uniwersalnych i innych od poprzednio zamieszkiwanych lokali. Stąd idea na zarys ogólny: jasno, skrajnie minimalistycznie, z ograniczoną ilością mebli wolnostojących, z drobnymi akcentami intensywnie kolorowymi, z subtelną grą faktur i płaszczyzn. Gdybym miała przywołać wzór wnętrza bliskiego memu sercu, to po pierwsze muszę wspomnieć o wspaniałym domu w filmie Polańskiego: „Autor widmo”. Urzekające jest w nim niemal wszystko, a strefa komunikacji- to prawdziwy majstersztyk:

Wnętrza i scenografia filmu "Autor Widmo"

[kadr z fimu] Majestatyczna przestrzeń: niesamowite, lewitujące schody

Wnętrza i scenografia filmu "Autor Widmo"

[kadr z filmu] Przytulna elegancja; przestrzennie ale bez nudy

Barcelona Chair Mies van de Rohe

[kadr z filmu] Doznania podobne do tych na widok pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, zapewne trochę z powodu nieśmiertelnych krzeseł:). Kadr idealny.

Biurko S285 Marcel Breuer

[kadr z filmu] Tylko naturalne materiały: łupek, drewno, tkanina, szkło, beton; rytm powtarzany konsekwentnie w całym domu. Uwaga: biurko Marcela Breuera z lat 30-tych XX wieku- nieśmiertelna klasyka. I ten widok…

Wnętrza i scenografia filmu "Autor Widmo"

[kadr z filmu] W tle taras idealny. Sypialnia nieco hotelowa, taką lubię:). I meble rodem z Bauhausu.

Bardzo ciekawa jest też architektura tego budynku, niestety to już jest wizja zupełnie filmowa: makieta fasady i wizualizacje komputerowe.

Gdybym dysponowała nieograniczonymi środkami, to zapewne stworzyłabym wnętrze klimatem i charakterem bardzo zbliżone do domu z „Autora widmo”, odrobinę lżejsze- wzbogacone kobiecą ręką. Z pierwiastkami wzornictwa Patricii Urquioli, wzorów Missoni Home i delikatną bielą. I musiałby pojawić się na większej powierzchni marmur bianco calacatta:). Gdybym…

Tymczasem- jakby się zastanowić- wiele motywów tu wymienionych będziemy mieć w domu. Oczywiście nie z takim rozmachem, jak można byłoby to zrobić, ale jest szansa na osiągnięcie założonego efektu. Pozycja numer jeden to łupek- pojawi się na elewacji, i jeśli zostanie go trochę- to na ścianie w salonie również. Oby go wystarczyło- bo we wnętrzu jest srebrzyście szary, a na zewnątrz niestety żółknie i traci część swego uroku. Pozycja numer dwa: beton: mamy naturalny, żadne sztuczne płyty- produkt lany z gruszki prosto do formy. Z odciśniętym deskowaniem i płytami szalunkowymi. Sama prawda o współczesnej architekturze:). Numer 3: szkło: zapowiada się, że to będzie nasz podstawowy materiał we wnętrzu dodający szlachetności. W różnych postaciach, formach, powtórzy się w wielu miejscach. Zagra światłem, teksturą, kolorem. Musi być dopracowany wykonawczo- inaczej klapa. 4 to tapety, często z posypką kwarcową, dodające ścianom struktury. Reszta to detale, które pewnie będziemy kompletować latami:).

Bianco calacatty nie będzie, ale znalazłam gres równie interesujący do naszej sypialnianej łazienki: płyty w formacie 75x75cm:

20150220_122818_resized

W dwóch łazienkach uda mi się zrealizować myśl o jasnych pomieszczeniach. Na parterze będzie ukłon w stronę wizji męża: ciemniejsze klimaty. A resztę będę powoli odkrywała, wraz z postępem prac na budowie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>