Kominek wybrany

 

Kiedy powstawał projekt  naszego domu -wydawało się sporą ekstrawagancją zastosowanie kominka w domu pasywnym. Przynajmniej na poziomie założeń grzewczych. Niemniej jednak, mając zielone światło projektantów i weryfikatora,  którzy uznali, że dom jest dla nas, a nie my dla domu i użycie kominka jest wykonalne, postanowiliśmy zrealizować to marzenie. Po pierwszej zimie nabrałam przekonania, że kominek ma u nas sens;  skoro bez problemu niemal codziennie dogrzewalismy  budowę kozą, to będzie nam się chciało palić dostatecznie często, by stawianie komina w domu pasywnym (a tym samym lekkie rozszczelnienie całego ‚termosu’) nabrało sensu. Oczywiście nie mam pojęcia jak będzie z utrzymaniem czystości,  i czy to mnie nie zniechęci, ale są tacy, którzy twierdzą,  że przy rekuperacji filtry rozwiązują problem w zupełności. Ja tylko mogę napisać to, co zwykle: czas pokaże:).

Mając na względzie troskę o nie przegrzanie domu wybraliśmy model o najniższej (prawie ☺) mocy, z asortymentu producenta,  którego bardzo sobie cenię : Spartherm Mini R1V 4S RLU Linear, oczywiście o podwyższonej szczelności,  do budownictwa pasywnego.

Prostą zabudowę obudujemy szkłem lakierowanym na ciepły biały odcień, szlifowanym na krawędziach. Przy drzwiczkach i we wnęce szkło będzie czarne/ grafitowe.  Szkło szlifowane na krawędziach daje bardzo równy, nieskazitelny narożnik. Ma powstać super prosta i współczesna bryła.

Edit, 11.01.2016:

Tak wygląda ostatecznie zabudowa kominkowa:

_M_01089 _M_01269

 

4 myśli nt. „Kominek wybrany”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>