Instalacje cz. 1, rekuperacja

Do takiego domu jak nasz, dobrany rekuperator musi spełnić wysokie wymagania dotyczące sprawności oraz zużycia energii. Parametry te musi mieć potwierdzone na piśmie; nie wchodzą w rachubę żadne własne konstrukcje. Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła ma wynosić dla naszej strefy klimatycznej (III) co najmniej 90% , a maksymalna wartość współczynnika poboru mocy i nakładu energii elektrycznej ma wynosić 0,4.  Wymagana jest do tego automatyka sterująca umożliwiająca współpracę z Infrastrukturą Sieci Domowych w zakresie 60/100/150% wydajności, wyłączenie/ włączenie centrali oraz przejście w tryb letni, wyłączenie czasowe.  Wykonanie całej instalacji musi być idealnie szczelne. Moje wstępne poszukiwania optymalnego rekuperatora naprowadziły mnie na następujące modele (nie sprawdzałam jeszcze ich zużycia prądu):

- Renovent Excellent 400 + programator tygodniowy Brink (sprawność do 95%, automatyczny by-pass (chwalony na forum Muratora); 6350zł netto

- polski Onyx Dream, Frapol (aut. by-pass, do 95%) 6600zł netto

- Aeris 450W (lub 350 Standard) droższy od Renovent o ok. 1700zł

- Vaillant, recoVAIR 350/3, cena od 7900 brutto;

- Comair HRUC 450 Full/  Comair HRUC 380 EASY auto-bypass 9990zł ze sterownikiem Easy (cena netto internetowa)

- Zehnder  Comfoair 350 Luxe VV (cena kat. 9712zł netto)

- Danfoss Air A2 (cena internetowa 12200zł brutto, ma certyfikat, co widać po cenie)

- Paul, chwalący się sprawnością do 98%, posiadający wymagane dokumenty, najdroższy z wymienionych. THERMOS 200 DC kosztuje 12200 netto.

Zbieram powoli oferty i będę zagłębiała się w temat…

EDIT: 21.03.2014…. A TERAZ UWAGA….  temat z grubsza przerobiłam…. i okazało się, że tylko jeden z produktów pasujących do powierzchni (189m2) i  zapotrzebowania naszego domu (240-270m3/h)…. spełnia wymagania:).  Model, którego zresztą sama nie znalazłam: Novus 300, producent Paul. Ma certyfikat Passive House z Darmstadt, z potwierdzoną sprawnością 93% i pozostałymi bardzo dobrymi parametrami. Dla mnie ma jeden minus: brak nagrzewnicy wstępnej. Chyba będziemy chcieli dołączyć ją do instalacji. Nie wierzę, że najbliższe zimy będą równie łaskawe jak tegoroczna, która właśnie dziś odeszła do historii.

EDIT: 24.07.2014…. JEDNAK NIE JEST TAK ŹLE….  Po dłuższej wymianie maili i telefonów, dzięki stałemu kontaktowi z Panami z firmy rekuperatory.pl dotarły do mnie żelazne dokumenty potwierdzające, że dla naszego domu spełnią wymogi dofinansowania także modele Aeris 350 i Zender ComfoAir350; weryfikator potwierdził ich wystarczalność. Wybór nieco się poszerzył z 1 do 3 modeli, choć tak naprawdę wszystkie one pochodzą z 1 grupy producenckiej.

20 myśli nt. „Instalacje cz. 1, rekuperacja”

 1. Też kiedyś meczylem temat – dom 160mkw ok 400m3 +gwc – wybór padł na frapol onyx classic 550. Duży sprez, cichy a przy 60% (330m3) nie wyje jak te 350 ki . Wydajność 95 czy 93 czy 90 jeden pies bo mierzone nie wiadomo jak a różnica 0,5 stopnia odzysku nie warta dużych pieniędzy.

 2. Jedno pytanie: czy centrala wentylacyjna nie została dobrana na etapie projektu budowlanego? wykonawczego? jak w takim razie została przeprowadzona weryfikacja dokumentacji projektowej w klasie NF15?

  1. Przy sporządzaniu projektu została dobrana centrala wentylacyjna, ale z błędem, który wynikał ze źle określonego zapotrzebowania na wydajność. W projekcie nie uwzględniono sterowania automatyką w zakresie do 150%. To zostało przeoczone zapewne dlatego, że program NF15 dopiero poznają i uczą się go wszyscy, łącznie z weryfikatorami. Na szczęście czujność zachowali sprzedawcy i wykonawca instalacji. Częściową, bo określili, że potrzebny jest wydajniejszy rekuperator, ale czy ma on wymagane do NF15 parametry, to już inna sprawa:).

 3. Do tej listy można dodać dwa rekuperatory firmy Pro-Vent spełniające wymagania NFOiGW w zakresie dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych NF40 i pasywnych NF15.
  Są to centrale wentylacyjne MISTRAL PRO 400 EC oraz MISTRAL PRO 600 EC. Posiadają certyfikat Instytutu Technologii Eksploatacji Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu. Pro-Vent chyba jako jedyny producent udostępnia certyfikat do wglądu na stronie intranetowej. Za to duży plus. W mojej ocenie urządzenia Aeris i Zehnder takich certyfikatów nie posiadają. Są tylko oświadczenia dystrybutora.

 4. Aeris i Zehnder chwalą się konkretnymi parametrami, które udostępniają. Na dofinansowanie najważniejsze są te parametry, a nie stwierdzenie producenta, że ich produkt spełnia wymagania bez podania konkretów. Oświadczenie, w którym jest zapis, że produkt ma sprawność temperaturową DO np. 92% nie oznacza nic, bo w zadanych warunkach te urządzenia mają przecież dużo mniej niż 92% .Z resztą, taktyką większości producentów jest podawanie sprawności granicznej, która jest dobrym chwytem marketingowym. Jak wiadomo, w standardzie NF40/NF15 chodzi o sprawność minimalną w konkretnych warunkach, i gdyby tą podawali producenci, to nabywcom znacznie ułatwiłoby poszukiwania. Podobnie jest z certyfikatami Passiv Haus, trzeba w nich podać zmierzoną w sposób obiektywny sprawność minimalną w zadanych warunkach. Rzeczywiście, Zehnder i chyba Aeris nie mają certyfikatów na stronie internetowej, ale na życzenie udostępniają: ja mam takowe na Comfoair 350 i odpowiednik Aeris. Z Passivhaus Institut jest łatwiejszy do wglądu dokument:
  http://www.passiv.de/komponentendatenbank/files/pdf/zertifikate/zd_zehnder_comfoair-350_en.pdf
  Żeby nie było zbyt różowo, to zamieszanie na całym rynku rekuperatorów jest tak duże, że o uzgodnienia dopytują nas- konsumentów prezesi dużych firm; krąży wiele sprzecznych informacji. Trzeba zachować naprawdę dużą czujność by nie zostać ze sprzętem, którego się nie wykorzysta. Dostawałam np. ofertę „na NF15″ z rekuperatorami zdecydowanie nie spełniającymi wymogów; innego rekuperatora omal nie zakupiłam- też miał mieć odpowiednie wyniki… W naszym przypadku i Mistral- nawet z bardzo tajemniczymi papierami- to za mało, bo musimy mieć rekuperator o wydajności powyżej 420 m3/h, i tu są braki na NF15. Czy Mistral to nie jest ta centrala, z którą były już problemy przy weryfikacji, i ostatecznie do domu pasywnego bodajże w Stargardzie dobrano Paula?

 5. Tajemnicze papiery to ma Aeris i Zehnder. Nie mają potwierdzonych parametrów, które w przypadku wymagań NFOŚiGW są wymagane: 1) Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła, 2) Maksymalna wartość współczynnika poboru mocy elektrycznej, 3) Maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej, 4) Automatyka sterująca 60/100/150%. A ten certyfikat domów pasywnych do niczego w Polsce się nie przyda, zwłaszcza jeśli chodzi o dofinansowanie kredytu.
  Pro-Vent produkuje dwa rekuperatory posiadające certyfikat, gdzie napisane jest wprost, że spełniają wymagania NF15 oraz NF40. Jest to napisane wprost. To ważne stwierdzenie. Certyfikat wydała państwowa jednostka badawcza – Instytutu Technologii Eksploatacji Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu. W przypadku Aeris i Zehnder piszą, że spełnia wymagania domów pasywnych – to nie jest to samo co napisać wprost, spełnia NF15, i NF40. Nie piszą, bo zwyczajnie nie spełnia tych wymagań. Co to znaczy udostępniają na życzenie certyfikat? Mam, ale nie pokażę? Widział ktoś w ogóle ich certyfikaty?

  1. Cóż może znaczyć oświadczenie: „Nasz rekuperator ma sprawność do 100%”? Wymagania NFOŚiGW są określone jasno: jest podana minimalna wymagana sprawność przy zadanych parametrach. Trochę się powtarzam, ale tak jak pisałam, dostałam bez problemu odpowiednie certyfikaty na wybrane urządzenia Państwa konkurencji, dlatego wiem, że istnieją. Nie jestem ich rzecznikiem, dlatego nie widzę powodu, by udowadniać dylematy proste do wyjaśnienia. Jeśli mam je oceniać, to są przygotowane konkretnie i rzetelnie. To znaczy mają podane parametry, które należy przedstawić podczas weryfikacji.
   Automatyka sterująca w zakresie do 150% jest zależna nie tylko od urządzenia, ale także od jego doboru w stosunku do wentylowanej kubatury domu, oczywiście za dobór urządzenia nie odpowiada producent:).

 6. Dlatego centrale Pro-Vent mają certyfikat, w którym jest napisane wprost: „Osiągane wartości: Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła: 95%”.
  Może mi pani wysłać certyfikaty Aeriasa i Zehndera? Mój adres: marek@pro-vent.pl, z czystej ciekawości chciałbym zobaczyć jak wyglądają.

 7. Oto kilka rekuperatorów spełniających wymogi:
  06 Reco-Boxx COMFORT – AEREX
  07 Comfoair 500 – StorkAir
  08 aeronom WS 250 – MAICO
  09 thermos 200 DC – Paul
  10 atmos 175 DC – Paul
  11 multi 100 DC – Paul
  12 multi 150 DC – Paul
  13 climos 100 DC – Paul
  14 climos 150 DC – Paul
  15 INNOAIR 255 DC – Sachsenland Bauelemente

 8. Jedyny z listy o wydajności odpowiedniej do naszego budynku to Comfoair 500, ale to model z 2008 roku. Nie ma go już w produkcji. Obecnie sprzedawany jest Comfoair 550 i on nie spełnia wymogów NF15. Zatem nie jest różowo przy budynkach większych niż małe. Przy wydajności min. 420m3/h nadal twierdzę, że jest 1 model na rynku, który spełnia wymogi.

  1. Widzę, że zbadałaś dobrze rynek. Czy mogłabyś napisać które centrale mają odpowiednie dokumenty do dofinansowania?
   Oprócz Pro-Venta…
   Ja wykańczam już budynek NF40, ale nie mam jeszcze wentylacji.
   Moje urządzenie przy 150% według wydatków narzuconych przez prawo budowlane ma mieć wydatek 345m3/h. Powierzchnia domu 125m2

   1. Szymon, masz większe pole wyboru niż ja. Tak naprawdę „wystarczy” (hehe) jeśli dobierzesz reku min. 86% sprawności. Ze znanych mi: ciekawy model Vasco D400EP, jest też Zehnder- Comfoair 350, ten sam pod inna marką: Aeris (ale modele 450 już nie spełniają wymogów), Paul – Novus 450 . Te modele moim zdaniem mają żelazne papiery. Nie sprawdzałam papierów Comair HRUC 450- wg opisów marketingowych mają wysokie parametry. Tak samo Renovent Excellent 400 (lubiany przez użytkowników, ma „przyjazną” cenę; wg sprzedawców nadaje się na NF15, a wg certyfikatu PassivHaus ma 86%- nie sprawdzałam, jak to ma się do polskich wymogów- one są trochę inaczej liczone, ważny jest spręż ) pasuje pod NF40 jeśli spręż jest ok. Onyxy na razie nie mają miarodajnych badań.

 9. Właśnie tak patrzę na onyx dream 400. Przypadł mi do gustu sterownik z czujnikami temperatury. Można to fajnie rozbudowywać i jest serwisant na forum muratora, który dzieli się schematami i podpowiada jak wykorzystać ukryte funkcje :)
  Tylko jak nie ma podparcia jakimś certyfikatem dla weryfikatora to trochę lipa…
  Paul – Novus 450 i Vasco D400EP – gdzie to można kupić?
  Comair HRUC 450 – ale sterownik ;) jak do pieca na węgiel 10lat temu :D
  W sumie ważniejsza sprawność i bezobsługowość niż sterownik…

 10. Tak, to prawda, że Onyx jest szanowany przez użytkowników, ale te papiery…
  Paul ma sterowniki ok. Można go kupić przez firmę instalującą rekuperację, np. Termika-Rutkowski: tel. 504-234-774. Lub w EWFE: ( w sumie nie wiem, skąd piszesz:) ):
  http://katalog.wlasnydom.pl/ksg/wentylacja-i-klimatyzacja/centrale-wentylacyjne/40880-novus-f-300-450?element=products&magazine_id=ksg&order=asc&skip=29&sort=name
  Paul należy do grupy Zehndera, każdy kto sprzedaje Zehndera, może też dostarczyć Paula.
  W Vasco odpowiedzialny za temat rekuperacji jest Waldemar Tomczuk: 600 -044- 376, pokieruje Cię do odpowiedniego dystrybutora.
  W ogóle jeśli planujesz jeszcze jakiś system sterowania budynkiem, to zarządzanie wentylacją może okazać się z jego poziomu bardzo ograniczone, np. do „on/off”.

 11. Czy można byłoby w jakiś sposób dostać dotację z Narodowego na Frapol 500 Classic? Nie z Wojewódzkiego tylko z Narodowego?

  1. Odsyłam bezpośrednio do NFOŚiGW, nie znam wszystkich programów- my nie braliśmy dofinansowania na instalacje. NFOŚiGW odpowiada szybko zarówno na maile, jak i można do nich się dodzwonić- to sprawdzałam:).
   Centrala: 22 45 90 000, 22 45 90 001
   Informacje ogólne o dofinansowaniach:
   22 45 90 100 (odnawialne źródła energii, edukacja ekologiczna)
   22 45 90 370 (efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i ochrona ziemi)

   e-mail: fundusz@nfosigw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>