Grzanie ciepłej wody użytkowej

Temu tematowi poświęciłam zbyt dużo czasu. Mogę służyć za eksperta rynkowego pomp powietrze-woda do podgrzania wody użytkowej. Ale ostatecznie opłacało się czytać, szukać,  analizować, i co gorsza- wisieć godzinami na telefonie, by uzyskać konkretniejsze informacje niż powszechna papka marketingowa czyniąca z każdego wyrobu przełomowe urządzenie niezbędne w szanującej się rodzinie:).  Znalazłam model, który SPEŁNIA WYMAGANIA! I to niesamowite szczęście. A ponieważ dodatkowo udało mi się wynegocjować godną cenę- jestem podwójnie zadowolona, i nie pozostaje nic innego, jak się pochwalić:). Przyznam od razu, mam duże zaufanie do tej marki, i to mnie przekonało ostatecznie: jest to produkt Mitsubishi, występujący w Polsce z przedrostkiem w nazwie: Nabilaton. Wybrany model nazywa się Multibox, i jak by nie liczyć jego sprawności (COP), to przedstawia się ona bezkonkurencyjnie. Do tego sprawność jest podawana uczciwie, a jak się wczytamy w dokumentację, to przedstawiana  w katalogach stanowi raczej średnią  a nie jak to u konkurencji:  liczoną w nierealnych i wyjątkowo sprzyjających temperaturach letnich.  Dla przykładu podam:  przy temp. zewnętrznej -7stC i dla podgrzania wody do 60st.C, COP wynosi 2,02. A dla podgrzania wody do 40stC COP wynosi 2,9. Przy wyższych temperaturach jest dużo lepiej, dodatkowo pompa dobrze znosi temperatury do -30stC.

Design, niby sprawa poboczna, ale też bez zarzutu:

Gabaryty oczywiście niemałej lodówki:).

Przekazałam dane projektantowi instalacji i weryfikatorowi, i na razie cisza… Mam wielką nadzieję, że to przejdzie procedury. Jeśli nie, to bez habilitacji w temacie zdecydujemy się na bojler. Ale jestem dobrej myśli.

2 kwietnia 2015: Wciąż jestem zdecydowana na tą pompę, i tuż przed zakupem.  Konkurencja, firma Junkers dowiedziała się o naszej realizacji, i od pewnego czasu kusi swoim produktem. Po kilku rozmowach telefonicznych zdecydowałam się na spotkanie, by upewnić się że dokonałam dobrego wyboru. Lub nie:). Zdam relację:).

7 myśli nt. „Grzanie ciepłej wody użytkowej”

  1. Witam. Podglądam rozwiązania. Do C.O. ma gaz ale tutaj (C.W.U.) są największe możliwości w uzyskaniu znaczących oszczędności. Zamontuje zasobnik z dwoma wężownicami i poczekam licząc na sensowne dopłaty z programu: „Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych” na 2014 i dalej.

  2. Pani Marzeno, czy udało się znaleźć odpowiednią pompę ciepła do CWU, która ma odpowiednie papiery i spełnia wymagania Programu? Właśnie jesteśmy na etapie poszukiwań i jak na razie mamy z tym niemały problem. Proszę o informację na email, jeśli ma Pani jakieś ciekawe informacje.

    1. tak, już wysyłam. Jestem przed zakupem, dlatego nie opisuję jej na razie. Rozumiem Pana, pompa i rekuperator (i niespodzianka: izolacja termiczna rekuperacji) zajęły mi większość czasu na dobór produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>