OKNA

Okna – to ważny i drogi element domu pasywnego, dlatego postaraliśmy się z naszym gronem doradczym, by dobrać optymalne rozwiązanie. Mają być dużo lepsze niż obowiązujący standard. Po pierwsze- szklenie,  z ciepłą ramką dystansową w najnowszym wydaniu: SWISSPACER ULTIMATE; jest to produkt Saint Gobain Glassolutions. Ta ramka dobrze redukuje efekt mostka cieplnego na brzegach szklenia.

Cytując producenta:

Ultimate to ciepła ramka dystansowa najnowszej generacji. Została wprowadzona na rynek w marcu 2013 r. i jest ramką dystansową o najlepszej wydajności na świecie. Ramka Ultimate otrzymała pierwsze miejsce pod względem przewodnictwa cieplnego wśród ramek dystansowych wiodących marek. Oficjalne testy zostały przeprowadzone przez Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim (WA-17/1 & WA-08/2)

Ciepła ramka dystansowa musi cechować się najwyższą wydajnością cieplną, ale też być w stanie utrzymać tę wydajność przez lata poprzez wyeliminowanie przedostawania się gazów izolacyjnych na zewnątrz oraz pary wodnej do wewnątrz szyby zespolonej.

Ta wyjątkowa ramka jest wykonana z materiału o specjalnych właściwościach cieplnych, wzbogacona cienką warstwą specjalnej folii, która pozwala w 100% wyeliminować przedostawanie się gazów uszczelniających i pary wodnej.

Supernowoczesna bariera gazoszczelna ramki Ultimate jest równie skuteczna w eliminacji przedostawania się gazów i pary wodnej, jak warstwa folii wykonana z takich metali jak aluminium czy stal.”

Do tej ramki dobraliśmy pakiet szybowy CLIMATOP LUX PROTECT o budowie: STADIP 44.4 LUX/16 SWISSPACER ULTIMATE/PLANILUX 4mm/ SWISSPACER ULTIMATE 16/ PLANITHERM LUX 4mm

Wyjaśniając ten skrót, to kompaktowa informacja o zespoleniu szyb; zaczynając od strony pomieszczeń: mamy najpierw szybę Planitherm Lux- jest to szkło niskoemisyjne optymalizujące zużycie energii. Tu pełna karta produktu: http://ememento.saint-gobain-glass.com/app/webroot/img/assets/46/products/pdffiles/46_1397123655_1.pdf

W środku pojedyncza zwykła szyba Planilux 4mm.

Od zewnętrznej strony szklenie laminowane, tzw. bezpieczne (z klejoną folią) oraz o podwyższonych parametrach antywłamaniowych, czyli bardziej wytrzymałe na stłuczenia. Z tego co widzę w broszurach, będzie miało aż 4 folie PVB, co da nam klasę P4A. Co najmniej ta warstwa będzie hartowana, a być może wszystkie, muszę trochę odświeżyć ustalenia, bo dawno to uzgadnialiśmy…

Daje nam to następujące parametry pakietu:

Współczynnik U (przenikalność cieplna)=0,6 W/m2K

Współczynnik g (całkowity współczynnik przepuszczalności energii) =62%

wsp. g

Lt (współczynnik przepuszczalności światła) =73%

wsp. lt

 

Do tego dobraliśmy sztywne, stabilne, sprawdzone profile Schuco Corona SI 82 Classic z wkładką termiczną Alu Inside (podmienimy zaokrągloną listwę od wewnątrz przy szybie na listwę prostą).

Mamy jedno duże okno w salonie, stąd szczególna troska o sztywność profili, dodatkowo wybraliśmy dość ciemny odcień, szary (dwustronnie), który na pewno mocniej nagrzeje się w upalne lato, niż profil biały, co też będzie wpływało na odkształcenia. Czytując fora innych budujących doszłam do wniosku, że szukanie oszczędności w wyborze stolarki okiennej odbija się negatywnie na całej inwestycji, dlatego postanowiliśmy dobrać te profile nie kierując się tylko ceną. Szklenie oczywiście można byłoby dobrać tańsze, a wciąż o bardzo dobrych parametrach termicznych (wymagania pasywności spełnia niemal każdy pakiet 3- szybowy Climatop); tu do dodania funkcji „ekstra” zdecydowaliśmy się ze względu na wspominany już pewnie milion razy konkurs i wygraną, oraz relacje ze sponsorem:).

Okucia Winkhaus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>