1. dzień budowy

I pierwszy dzień upałów.

Wykonawcy jak powiedzieli- tak zrobili. Ustaliwszy termin rozpoczęcia prac w przybliżeniu na 20 maja (około 1,5 miesiąca temu)- zjechali po południu 19 maja, rozpakowali się, i następnego dnia od rana byli gotowi do pracy:). Także w poniedziałek 19 maja przyjechali umówieniu geodeci na tyczenie wstępne budynku pod wykop. Poszło sprawnie- byli przygotowani. Za to przygotowania do tyczenia trochę mi zajęły czasu; okazało się, że muszę zdefiniować kilka więcej wymiarów kątów i przecięć osi, by dało się wytyczyć całość, tj garaż ustawiony pod kątem względem bryły mieszkalnej; bez tego ani rusz.

Operator i koparka pojawiły się na budowie wcześniej, niż to się zapowiadało, i można było rozpocząć prace od rana 20 maja.

Rozpoczęcie prac to wykop na głębokość 100cm pod płytę fundamentową . Tu musimy nadmienić o naszej największej bolączce, tj melanżu dość wysoko położonych wód gruntowych, gruntu ilastego i ostatnich deszczowych dni. Obawialiśmy się, co pokaże wykop. Po naradzie ustaliliśmy, że zmienimy taktykę prac. Zamiast, jak wcześniej planowaliśmy, zrobić wykop pomocniczy, który miałby odsączać wykop główny, wykonawca zaproponował kopanie tylko pod płytą, sukcesywne, po kawałku. Na szczęście wody zbierało się niewiele. Odpompowywana była na bieżąco kupioną naprędce pompą do wody brudnej, a wykop od razu przysypywany warstwą piasku podsypkowego i zagęszczany:

20140520_143200

To była dobra decyzja. Pozwoliła uniknąć sytuacji, gdy wody zebrałoby się na tyle dużo, że destabilizowałaby dno wyrobiska, co dodałoby nam pracy i kosztów.

Na koniec dnia miejsce pod płytę fundamentową zostało przygotowane, mogliśmy długim szpikulcem  sprawdzić dokładnie zagęszczenie piasku.

Później przygotowane podłoże przeszło test koparki. Na zdjęciu widać, jak płytkie ślady zostawia na nim ten ciężki pojazd:

20140521_125647

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>