Działka

DziałkaSIZE3

Kilka słów o działce, ponieważ nie jest ona idealna dla budynku pasywnego. Przede wszystkim wjazd na nią jest od zachodu, na dodatek „przekrzywiony” lekko w stronę południa. Przysparza nam to trochę  komplikacji projektowych, ponieważ mieliśmy zamiar odciąć się od ulicy, przy której będzie stał dom, a która jest asfaltowa i wcale nie mało ruchliwa. Jednocześnie zależy nam na ogrodzie przynajmniej w części prywatnym, niewidocznym od ulicy. Po dość burzliwych dyskusjach i przeróżnych próbach ustawienia budynku na działce zdecydowaliśmy lekko obrócić budynek by był idealnie wyeksponowany na południe, zostawiając bryłę garażu, przyklejoną do domu, jako równoległą do ulicy. Porządek urbanistyczny powinien być zachowany :).

Plusy działki to brak zabudowań w bezpośrednim sąsiedztwie, jej rozmiar (1100m2, 30x36m) gwarantujący nam, że dobudowywane w najbliższej okolicy budynki nie zacienią naszego oraz brak zadrzewienia zacieniającego. Pierwszy warunek dla budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło możemy zatem spełnić, wystawiając jak najwięcej przeszkleń na stronę południową, i nagrzewając słońcem budynek. Zadaniem dla naszego architekta będzie takie zaprojektowanie zadaszeń do elewacji południowej, by nie nagrzewała pomieszczeń wtedy, gdy nie będzie to pożądane. Ten budynek będzie wcześniej narażony na przegrzewanie niż typowo budowany, i przez dłuższy okres czasu są w nim takie niedogodności. Tym niemniej o zyski słoneczne warto powalczyć.

mdcp kadrMedia: brak. Tzn czekamy na przyłączenie prądu- umowę podpisaliśmy wiosną zeszłego roku, zgodnie z planem powinno być wykonane w listopadzie tego roku. Gazu brak. Kanalizacja w fazie projektowania w ulicy, co znaczy, że będzie, ale za kilka lat (może być poślizg, bo jak powiedziano mi w Eko-Babicach- na tą inwestycję nie ma dotacji unijnych i opóźnienie w związku z tym jest możliwe; inaczej bardziej by się starali). Woda- czekamy na wydanie warunków przyłączenia- na razie ich nie możemy uzyskać, bo najbliższy nam odcinek jest wykonany ale nie odebrany. Ograniczony dostęp do mediów to nasz kolejny powód by budować pasywnie. Myślę tu zwłaszcza o gazie.

Działka jest piękna- to moje bardzo subiektywne wrażenie. Do tego w przyjemnej okolicy. Bardzo blisko cywilizacji, a jednocześnie  rządząca się prawami przyrody, otoczona zielenią. Zamieszkiwana przez bażanty. Pewnie za kilkanaście lat będzie to zupełnie inaczej wyglądało.  Na razie prawie zawsze świeci tam słońce…

DziałkaDroga

Niedaleko nas jest Lipków- malownicza wieś pod Kampinosem, w której wciąż stoi dworek należący niegdyś do teściów Henryka Sienkiewicza. Nota bene na prośbę żony pisarz umieścił w Lipkowie scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i Mieczem. Z drugiej strony pałac w Zielonkach. A dokoła łąki, pola, lasy. I trąbi autobus. Nie ma co się dalej rozpisywać. Podoba się nam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>