13. dzień budowy- wznowienie prac, murowanie ścian parteru

Zaczęło się. Murujemy ściany parteru. Od rana spore zamieszanie, bo i doradców wielu. I pojawiły się wątpliwości: czy zaprawa dobra, czy spoinować także pionowo, jaka izolacja pod bloczki, na jakim etapie prac będzie próba szczelności- czy mur już teraz musi być szczelny?

Po naradach z fachowcami i konsultacji z kierownikiem budowy, ustaliliśmy, by na ścianach bryły głównej nie robić spoiny pionowej. Opiekun Klienta z ramienia producenta cegły silikatowej, jaką wybraliśmy, przekonał nas do zmiany zaprawy klejowej na białą. Znów pobliski skład- Norma, poratował nas i w błyskawicznym tempie dostarczył dedykowaną zaprawę. Będę spokojniejsza.

Xella użyczyła też nam na budowę bardzo pożyteczne narzędzie: dozownik, który szybko i łatwo aplikuje zaprawę na cegły. Dużo mniej zaprawy dostaje się do otworów na instalacje.

W narożnikach, gdzie trudno doprowadzić zaprawę,  przydaje się drugie narzędzie systemowe, pojemniejsza kielnia:

Dobra rada: jeśli planujecie ściany z tego materiału, zamówcie narzędzia do jego nakładania od razu- dozownik nie jest łatwy do dostania w składach budowlanych. Wystarczy jeden na całą ekipę: jedna osoba aplikuje zaprawę, a kolejne 2-3 stawiają i poziomują cegły. Z kielniami jest dużo lepiej, ale gwarancji nie ma- ja nie znalazłam jej w najbliższym składzie. Oczywiście narzędzia są różne na różne grubości ścian.

 

Garaż też już się muruje. Z pięknych pustaków Optiroc Termo 24. To dobry i ciepły materiał. Gdybym drugi raz wybierała do niego zaprawę- zdecydowałabym się na ciepłochronną, z tego względu, że nie planujemy ocieplać ścian garażu. Trochę za późno uświadomiłam sobie fakt, że w naszym murze pierwsza przemarznie zaprawa , i będziemy mieć chwilami wilgotne pasy widoczne wewnątrz garażu. To niech posłuży za radę dla innych:). My najwyżej w przyszłości ocieplimy garaż, jeśli problem będzie  duży.

Mury garażu, dzięki wskazówkom przedstawiciela keramzytobetonu, wzmacniamy siatką. jest to siatka o okach 10x10cm, używana do zbrojenia wylewek. Przycinamy ją w pasach, i kładziemy na pierwszej oraz każdej co trzeciej warstwie. Dodatkowo, pod oknem, siatka jest na każdej warstwie, na szerokość większą po 50cm na obydwu bokach okna. Ma to zapobiec ew. pęknięciom ścian np. pod oknami, w budynkach niepodpiwniczonych jest wskazane ze względu na możliwość nierównego osadzania ław fundamentowych.

20140626_120403_resized_1

20140626_120442_resized_1

20140626_120433_resized_1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>