23. dzień budowy; stropy

10 lipca.  Deskowania i szalunki gotowe, zbrojenie stropu też. Choć to wszystko nie do końca tak, jak miało być. Mieliśmy pięknie, szczelnie pozbijane deski na spodzie stropu; niestety- półtora tygodnia upałów zrobiło swoje, i deski mocno rozeschły się. Pojawiły się duże i liczne szczeliny. Uszczelnianie pianką niskoprężną nie było łatwe ze względu na gęste zbrojenie, i tylko trochę poprawiło sytuację, o czym przekonaliśmy się przy zalewaniu stropu.

20140710_112844

Zalana została dość wyraźnie płyta fundamentowa na parterze,  i kolejne dni upływają nam na zeskrobywaniu resztek nierówności z betonu i mleczka na płycie, puki daje się to usunąć. Jeśli jednak zostaną jakieś ostre nierówności- to dopytam fachowców i w razie potrzeby skorzystamy z urządzenia do szlifowania betonu od znajomego parkieciarza.

Samo zalewanie stropu obyło się bez niespodzianek. To był dość trudny pogodowo czas- prognozy zapowiadały na naszą godzinę „W” deszcz. Kiedy byliśmy w trakcie lania, podobno nad centrum Warszawy szalała burza. U nas, 14 km dalej, skończyło się na kilkuminutowym deszczu, po którym jest delikatna pamiątka w umaszczeniu stropu; jest z lekka cętkowany:). Na szczęście  burze, krążące dokoła i groźnie grzmiące, strasząc błyskawicami zatoczyły łuk i oddaliły się od nas nie robiąc żadnych szkód. Mieliśmy spore szczęście:).

2014-07-10 19.10.25

Betoniarnia znów nie zawiodła

Na życzenie ekipy pompa osobna, z wysięgnikiem aż 28 metrów. Gruszki podjeżdżały co 20 minut. Potrzebowaliśmy 36m3 betonu, to chyba całkiem sporo, jak na dom (nie willę:) ).

20140710_175718k

Ile nóg, tyle rąk do pracy:)

20140710_180859k

ostatnie wygładzanie stropu nad częścią mieszkalną

2014-07-10 19.13.22k

Czekamy na ostatnią porcję mieszanki

2014-07-10 19.02.34k

Schody cieszą równie mocno, co strop

Wykonawcy twierdzą, że lanie betonu to najcięższa fizycznie praca. Trzeba działać bardzo szybko, reagować natychmiast, i uwijać się bez żadnej przerwy przez jakieś 2 godziny poruszając się po zbrojeniu i na wysokości. Ze ścisłym podziałem ról i odpowiedzialnością przed wiszącą ciągle nad głową inwestorką…

Pan Oszczędny zadał pytanie, czemu wybraliśmy pracochłonny strop. To ważne pytanie- strop ma składać się na nasze komfortowe użytkowanie domu. Mamy dwójkę dzieci w wieku  niemal szkolno- przedszkolnym, i właśnie dlatego sprawa akustyki wnętrza jest dla nas niezmiernie istotna:).  Dodatkowo zamierzam pracować w domu. Musimy zatem w szczególności zadbać o dobre wyciszenie stref: ogólnodostępnej i prywatnej, dziennej i nocnej. Strop ma do tego przyczynić się, dobrze wykonany jest dużo cichszy niż popularna terriva.  To, co nas ostatecznie przekonało w rozważaniach kosztowo- użytkowych to fakt, że robiąc strop monolityczny możemy uzyskać wnętrze bez widocznych podciągów. Tym samym, w otwartej strefie dziennej, nie będzie przy suficie żadnych niepotrzebnych podziałów, co nas cieszy niezmiernie:). Kiedy architekt powiedział o możliwości zrobienia w takim stropie podciągów ukrytych, wiedziałam, że tego właśnie chcemy.

4 myśli nt. „23. dzień budowy; stropy”

  1. Widać że pogoda sprzyja :-) oby tak dalej, dlaczego daliście strop wylewany, a nie z pustaków np. teriva. Nie szybciej by się układało?

    1. Jakby nie patrzeć, monolit ma same atuty względem terivy. Przede wszystkim strop wylewany jest cichszy. Co równie ważne- nie chcieliśmy mieć widocznych podciągów w strefie dziennej pod sufitem- w monolicie są one schowane w grubości płyty.

      1. Dom jest pasywny termicznie i akustycznie więc :-) rzeczywiście czytałem, że monolit jest cichszy bo większą masę ale przecież buduje się też domy drewniane – czyli lekkie. Znaczyłoby to, że tam nie ma dobrej akustyki?

        1. Technologia lekka- szkieletowa to zupełnie inna bajka. Nie jestem ekspertem, ale zapewne w niej np. wełna mineralna dobrze pełni rolę izolanta akustycznego :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>