Przerwa nr 3, podsumowanie etapu

Jakieś 400 metrów od tegorocznej trasy Tour de Pologne trwa kolejna przerwa technologiczna na dojrzewanie betonu. Beton, jak przypuszczam, zamiast dojrzewać- może się gotować wewnątrz czarnych płyt szalunkowych. Zwłaszcza myślę o słupach tarasowych, wystawionych na bezpośrednie słońce. Czy płyty szalunkowe nie powinny być białe?  Byłoby to chyba lepsze na 32st. C w cieniu, a ile w słońcu? Strach pomyśleć.

Pomysł z kupnem niewielkiej ilości geowłókniny, w środek której włożyłam grubszy materiał- okazał się trafiony. Przydaje się to zwłaszcza na cienkie ściany donicy- utrzymuje na nich wilgoć od wieczora do późnego rana; powierzchnia betonu nie ma szansy być sucha, nawet przy upałach. Ze słupami jest podobnie, tu tylko mnie martwi to, co się dzieje pod szalunkiem. Postaram się jednak nie panikować, w końcu niedaleko od nas jest budowa, na której w czasie tych samych temperatur wyrosły przepiękne słupy; a one również były okryte czarnymi szalunkami.

Na attyce i dachu również spokój; wieniec attyki można powiedzieć, że jest bezobsługowy, i chociaż to najdelikatniejszy element: w przekroju 15x24cm,  to nie wysycha- co godzinę dostaje porcję wody z linii kroplującej, i co najważniejsze- nie ma choćby najmniejszej rysy.

Tych, którzy na ostatnie zdjęcia z gotowego stanu surowego krzyknęli „rety, ale macie bałagan na budowie”, śpieszę poinformować, że pracuję nad tym stanem rzeczy. Jeszcze kilka dni, i sytuacja będzie opanowana:). Przy okazji: gdyby ktoś szukał stempli w bardzo dobrym stanie i takowej cenie, to proszę się zgłaszać:). Za trzy tygodnie będę miała komplet do zdania.

 Na razie udało mi się doczyścić xps, usunąć z niego wszelkie ciała obce. Miejscami wymaga on drobnych napraw/ uzupełnień materiału i ponownego uszczelnienia; to zostawiam sobie na etap po zdjęciu wszystkich szalunków- wtedy jeszcze mogą się zdarzyć jakieś drobne interakcje z tym dość delikatnym materiałem. Zastanawiam się, co się dzieje, kiedy ktoś zdecyduje się na eps pod płyta fundamentową; taki materiał dużo łatwiej zniszczyć. Czas jest dla niego niełaskawy na przedłużającej się budowie. 

Specjalne podziękowania należą się naszemu architektowi, który przestrzegł mnie przed kupowaniem folii budowlanej w jedynej ogólnodostępnej grubości, tj 0,3-0,4 mm. Byłby to poważny błąd. My mamy położoną folię 1mm, a i tak wymaga odświeżenia. Gdyby była słabsza- byłaby na pewno posiekana i pierwsze prace przy niej, choćby rozkładanie zbrojenia, mogłyby łatwo spowodować uszkodzenia. Nasza, po 4 betonowaniach, szalowaniu, rozszalowywaniu, stemplowaniu, murowaniu itd., powoli odzyskuje swój czarny kolor. Bardzo powoli:). Mam plan, by poprosić wykonawcę dachu o podklejenie drugiego paska folii na całym obwodzie budynku- to pewnie będzie łatwiejsze, niż łatanie pojedynczych drobnych uszkodzeń. I pewniejsze.

Na razie, do końcówki sierpnia, mamy czas na porządki. Wtedy na placu boju pojawi się firma wykonawcza montująca system wentylacji. W przybliżonym czasie zaprosimy dostawcę systemu kominowego do kominka. Na początku września wkroczyć ma elektryk. Potem pewnie będzie robiony dach. To trochę przewrotna kolejność, ale mam nadzieję, że zupełnie bezpieczna.

Podsumowując finansowo pierwszy etap prac- wydaliśmy niemal tyle, ile wykazał nasz kosztorys. Dokładnie 3tys. zł mniej:).  Bez stałego kontrolowania cen i negocjowania, a czasem akrobatycznej wręcz gimnastyki, mogliśmy wydać na materiały  10 do 20% więcej. Stan surowy otwarty, w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej, wyniósł nas 850zł. To wg mojego rozeznania zupełna średnia krajowa. A biorąc pod uwagę fakt, że w rejonie mazowieckim tanio nie jest, uznaję to za maleńki sukces. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, gdy uszczegółowię, że w wydatkach zawarliśmy koszty nie uwzględnione w kosztorysie: wykonanie podjazdu w stanie niewykończonym, oraz wiercenie i wykończenie studni głębinowej, pompę roboczą : to razem 10,7tys.zł.- kwota niemała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>