Okna

schucoschucoPrzy wyborze okien postanowiliśmy zdecydowanie nie kierować się ceną. Z wielu powodów. Najważniejszy, to doświadczenia innych budujących; studiując dzienniki można łatwo wysnuć wniosek, że próby oszczędności na tym elemencie domu są obarczone wysokim stopniem ryzyka. Nie możemy zaszaleć zupełnie i wybrać okien aluminiowych, najpiękniejszych, bo one nie spełnią narzuconych przez NFOŚiGW parametrów cieplnych. Wybraliśmy z pcv z powodu osobistych doświadczeń z tym materiałem oraz z oknami drewnianymi. Po dość łatwo powziętych głównych decyzjach roztoczył się przed nami szeroki wybór możliwości. Kto by pomyślał- jeszcze rok-2 lata temu wybór był bardzo ograniczony, a teraz każdy szanujący się producent ma ofertę okien o u poniżej 0,8 W/m2K. Z najbardziej popularnych na rynku mamy profile:

- Rehau Geneo,

- Schuco Corona Si82 (ew. z wkładką Termo Plus), uw okna referencyjnego =0,73,

- Aluplast, Ideal 8000, także 6-komorowe  (uw okna ref. = 0,76) i Aluplast Energeto, o bardzo ładnym profilu (uw okna ref. =0,61) i najcieplejsze Energeto 8000/foam inside o grubości 85mm, posiadające certyfikat bud. pasywnego,

- Veka Softline  (mój pierwszy wybór nr 1)

- Gealan 8000IG,

- Brugmann (ciekawa oferta, konkurencyjna cenowo i jakościowo w porównaniu z największymi producentami; często chwalona przez sprzedawców).

Na tych profilach opiera się cała rzesza producentów, wspomnę jedynie o kilku wyróżniających się: M&S Słupsk, Adams Wąsewo, Bertrand (to jednak producent wyspecjalizowany w profilach drewnianych wysokiej jakości), Oknoplast, Stolplast Warka, Wiks Michałowice, Okna Mielczarek czy ekskluzywny Internorm. Wszystkie te firmy mają co najmniej dobrą opinię klientów i są wskazywane przez producentów profili jako rzetelne firmy. Takich firm jest oczywiście dużo więcej. Celowo nie wymieniam najbardziej znanych w opinii publicznej, dobrze reklamowanych- z nimi bywa różnie- to zostawiam do oceny własnej.

My zdecydowaliśmy się na profile Schuco Corona Si 82. Oprócz parametrów cieplnych, które są bardzo dobre, jest to też sztywny profil, odporny na upływ czasu. Pakiet szybowy będzie szeroki, co korzystnie wpłynie na kształt listwy przyszybowej wewnętrznej:). Będzie kanciasta i płaska (gr. 7mm, wynika z szerokości naszego szklenia), inna niż na tym zdjęciu, tu jest pokazana zaokrąglona:

W naszym przypadku sztywność i stałość profili okiennych jest bardzo ważna, ponieważ nasze okna są dość duże i w ciemnym kolorze; oprócz 1 sztuki w kuchni – wszystkie na parterze będą zaczynały się od posadzki- i oczywiście nie chcemy by się odkształcały. Zaprojektowane pakiety szybowe mają być antywłamaniowe, laminowane. Skoro tak, to zdecydowaliśmy się zmienić okucia na antywłamaniowe, w klasie WK2,  Winkhaus. Do nich klamki jedynie z kluczem.

Sporo o wybranych profilach, ramce, pakiecie szybowym napisałam już kiedyś:

http://naszdompasywny.pl/?p=213

Od tamtego czasu dość dynamicznie zmienia się nasze szklenie. W pierwotnym założeniu miało mieć parametr Ug=0,6W/m2K, wysoką przepuszczalność światła(Lt=71%) oraz energii (g=0,54). Chcieliśmy, by szklenie przyczyniało się do zysków energetycznych. Potem pojawił się problem zmieszczenia takiego pakietu w naszym dużym oknie przesuwnym w salonie i okazało się, że jedynym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie pakietu minimalnie ciemniejszego (Lt=62%), generującego mniejsze zyski energetyczne (g=0,38), ale o lepszym parametrze Ug=0,5. W ten sposób zmieniliśmy na całym parterze pakiety z Climatop Lux na Climatop One. Climatop One, na marginesie odbijający więcej światła daje przy okazji większe poczucie prywatności; dlatego zależy nam na wykorzystaniu jego zalet na całej elewacji zachodniej (widocznej od strony ulicy), na której ważne jest też, by nie doprowadzać do przegrzewania pomieszczeń. Jednakże, pozbawiając się zysków cieplnych istotnych w okresie jesienno-zimowym zwiększylibyśmy zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku. I tu rodzi się szkopuł, który nie pozwala mi stwierdzić, że nasze szklenie jest dobrane ostatecznie, pomimo dziś złożonego i podpisanego zamówienia na okna (sic!), co bardzo chciałam na koniec dzisiejszego długiego wpisu oznajmić:). Jutro spotkanie sztabu projektowego, który zgłosił mi dziś ryzyko nie spełnienia wymogu standardu NF15 i narada: co zrobić ze szkleniem w oknie HS, jak zapanować nad barwą szklenia w salonie i na elewacjach od zewnątrz przy zachowaniu parametrów energetycznych budynku… Obiecuję zdać relację . Najwyraźniej nie wystarczy samo spełnienie „u” całego okna <=0,8, skoro zyski uwzględnia charakterystyka energetyczna budynku…

11 sierpnia: Udało nam się zamknąć temat zamówienia okien. Szklenie ma ostatnio prezentowaną przeze mnie formę. Dobrze pokazuje to grafika przygotowana przez producenta pakietów szybowych:

schemat pakietów szybowych

schemat pakietów szybowych

Wg mnie optymalny układ, dostosowany do możliwości technicznych w obrębie dużego okna przesuwnego.

Nowe szklenie skorygowało nam wyliczenia w charakterystyce energetycznej budynku oraz przyszłe rachunki za prąd: będą wyższe o około 370-400zł rocznie.  To z powodu mniejszych zysków słonecznych o 12,74GJ na rok. Parametr Euh zmienił się aż o 50%: z 7,6 na 11,2kWh/m2rok. Ekh skoczył do 12,5 a Eph do 37,5 kWh/m2rok. Zmiany istotne, ale wciąż mieścimy się w zadanych wielkościach z zapasem. Gdybyśmy chcieli pozostać przy wcześniej dobranym szkleniu- zmieniając tylko duże okno z konieczności- mielibyśmy zauważalnie różne szkła do których na dodatek trzeba byłoby dobierać profile na granicy konstrukcyjnych możliwości. To podniosłoby nam koszt okien o około 5tys zł. Biorąc pod uwagę kłopotliwość zysków słonecznych latem i długi okres zwrotu najdroższych okien akceptujemy zmiany w charakterystyce energetycznej budynku, choć powoduje to zwiększenie kosztów ogrzewania o 30%. Pamiętajmy jednak, że wciąż oscylujemy wokół rachunków za ogrzewanie rzędu 1160-1250zł/rok przy obecnych cenach prądu.

22. sierpnia: Materiały na okna zamówione, niedługo będą w produkcji. Tymczasem jeszcze doprecyzowujemy montaż wszystkich okien balkonowych, w tym hs-u na parterze. Okazuje się, że nie możemy zrobić tego tak, jak w projekcie, bo jednak wykonawca nie zdoła dokręcić systemu Illbruck Mowo przez ograniczający beton tarasu. Rozwiązanie problemu w trakcie, na chwilę obecną wiem też, że nie uda się zastosować pod oknem bloczków ze szkła spienionego z blachą i że okno będzie stało raczej na wzmocnionym profilu z xps. Brzmi tajemniczo, pewnie niedługo poznam szczegóły tego rozwiązania.

 

Jedna myśl nt. „Okna”

  1. Sprawa okien jest dość rozwojowa, jeszcze pracujemy nad modyfikacją niektórych rozwiązań. Ustalanie szczegółów trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>