Rekuperacja

Od dziś rozkładana jest instalacja rekuperacji.

20140827_162651_resized

podłączenie do czerpni i wyrzutni, które są u nas wysoko, na piętrze, celowo, by nie były łatwo dostępne dla osób niepożądanych

20140827_150408_resized

skrzynki rozprężne

skrzynki rozprężne

Ostatecznie zdecydowałam się na centralę, o której od początku myślałam: Comfoair 350 Luxe VV, produkt marki Zehnder, wraz z całą resztą systemu.

Okazuje się, że centrala o wysokiej sprawności i podwyższonej wydajności, spełniająca też wymogi odnośnie klasy silnika, to dopiero początek wyższych wydatków na wentylację w naszym standardzie. Sporą kwotę stanowi choćby sama izolacja cieplna, wymagana na wszystkich kanałach. Od czerpni i wyrzutni do centrali musi być minimum 10cm ocieplenia o zadanej izolacyjności cieplnej, a na pozostałych przewodach 3cm. Przy naszym prostym domu i dość kompaktowo zaplanowanej instalacji przewodów będzie ok 150-200mb, co przy cenie 1mb pianki za 25zł netto daje okrągłą sumkę. Nie było łatwo znaleźć firmę, która ma na stanie tak grubą piankę, w końcu wykonawca znalazł ją w łódzkiej firmie Izola.

Ciekawostką jest, że ten element nie jest dedykowany typowo do wentylacji (gdzie są dużo cieńsze izolacje), tylko instalacji sanitarnych, ale wszelkie wymagane papiery posiada, zatem możemy go stosować.

Z wełną na odcinek czerpnia/wyrzutnia- centrala było dużo prościej. Okazało się nawet, że Isover ma w ofercie gotową 1 grubość 10cm, i nie trzeba robić izolacji z dwóch grubości po 5cm. Ventilam Alu, dla mniejszych grubości dostępny także ze stroną samoprzylepną (Ventilam Alu Plus).

Same przewody – to nie zwykłe pcv, tylko elastyczne rury wykonane z HDPE, od zewnątrz karbowane, a w środku idealnie gładkie, z dobrze rozwiązanym i nie zwężającym średnicy  łączeniem odcinków. Wnętrze z jonami srebra i antystatyczne ma stanowić nieprzepuszczalną barierę dla bakterii, pleśni, roztoczy i innych miłych żyjątek, których mieć u siebie nie chcemy. Przewody te razem z rozdzielaczami stanowią dużo cichszą wentylację, niż instalacja oparta na rurach pcv.

specjalne kanały wentylacyjne

specjalne przewody wentylacyjne

Centrala, z automatycznym bypassem i nagrzewnicą zabezpieczającą urządzenie przed zamarzaniem, ma być podpięta pod zbiorczy system zarządzający energią budynku. I tu ciekawostka, którą trochę „wymyśliliśmy” na forum Muratora, nie wiedząc, że takie rozwiązanie już istnieje: klasyczną (oczywiście drogą) pogodówkę można zastąpić ponoć bardzo tanią operacją: prostą komendą automatycznego sczytywania pogody ze stacji meteo. Błogosławieństwo ery wi-fi:). Na razie nie będę pisała o konkretach, póki ich nie wycenię:).

Rozkładanie wentylacji ma potrwać ok. 6 dni roboczych.

2 myśli nt. „Rekuperacja”

  1. Witam, też walczę z dofinansowaniem i aktualnie jestem na etapie centrali wentylacyjnej. Jeżeli to możliwe to proszę o informację co do sprawności wybranej centrali którą państwo wybraliście, gdyż z dokumentów wynika że ma tylko 84% i nie spełnia wymagań programu. Może dysponuje Pani jeszcze innym dokumentem. Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

  2. Tak, mam papiery; zarówno na Zehnder, jak i Aeris. Potwierdzające 84% sprawności są z instytutu Passiv Haus, a badania na standardy NF są wykonane w laboratorium wg innych kryteriów, i mają niezbędne wymagane wartości. Wysyłam na maila:). Na pewno Paul też się kwalifikuje, ale nie ma nagrzewnicy wbudowanej w centralę (choć jego sprawność jest najwyższa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>