System wentylacji zaizolowany

W piątek kończono prace przy rekuperacji izolując termicznie ostatnie odcinki. Tu ciekawostka: Wybraliśmy system z rozdzielaczami, a w nich odległości między wylotami poszczególnych kanałów nie pozwalają zmieścić wymaganej grubości izolacji wokół kanałów, wobec czego cała końcówka przewodów wentylacyjnych została wspólnie obłożona wełną. Wygląda to dość egzotycznie, ale spełnia narzucone wymagania:

20140912_113537_resized

Brakuje jeszcze kilku drobnych elementów by móc powiedzieć, że instalacja jest kompletna.

20140912_113547_resized

20140912_121826_resized

20140917_115155_resized

wyjście czerpni i wyrzutni na elewację

wyjście czerpni i wyrzutni na elewację

Docelowo na tynku będą zamontowane jeszcze kwadratowe kratki do wlotów kanałów. Oczywiście sam rekuperator też dojedzie w późniejszym terminie na budowę.

8 myśli nt. „System wentylacji zaizolowany”

  1. ten rekuperator tez mi by odpowiadal, jednak weryfikator stwierdzil ze dystrybutor paul nie posiada odpowiednich dokumentow. U jakiego dystrybutora Pani zamawia ten rekuperator?

   Pozdrawiam

  2. zadzwonilem do dystrybutora i potwierdzil ze 450 nie spelnia wymagan ze wzgledu na norme en-308. Natomiast novus 300 jest zgodnu z en-308 i przez to spelnia wymagania nf15. Przy czym novus 300 jest dla mnie za maly…

   1. Też jestem w kontakcie z dystrybutorem i jego działem technicznym, znam ich odpowiedź. Ale wiem też, że ten rekuperator przechodził już z powodzeniem weryfikację . O ile mi wiadomo (a szukałam dokładnie)- nie ma modelu bardziej odpowiedniego pod budownictwo pasywne. U nas chodzi o odpowiednią sprawność przy strumieniu powietrza 270m3 (dlatego rekuperator na 150% wydajności, tj min. 405m3/h). Cytując odpowiedź doradcy/ weryfikatora z KAPE:
    „W projekcie wentylacji napisano, że spręż na instalacji, wentylatorach nie przekracza 105 Pa.
    Z załączonego dokumentu wynika (tekst w kolorze żółtym), że przy takim/prawie identycznym sprężu (103,9 Pa) w punkcie pracy 284 m3/h (tak, jak u Was w domu) sprawność temperaturowa zgodnie z normą 308 wynosi 90%.
    Przyjmijmy zatem, że spełnia on wymagania i jest to właśnie ten rekuperator. Certyfikat dla PHI jest trochę inaczej określany (dla innych warunków pracy).”
    Jeśli nie ten model- to żaden inny. Przynajmniej ja nie dokopałam się do żadnego sprawniejszego. Prawdą jest, że Zehnder Aeris w kilku aspektach jest lepszy, ale wydajność ma minimalnie niższą. Nie wspomnę o modelach polskich o wydajności ponad 400m3/h i ich certyfikatach.

 1. W jaki sposób rozwiązaliście spadek temperatur na wejściu ( chodzi o temperatury powodujące zamarzanie wymiennika?)
  My chcemy stosować Paula Novus 300 ( dom o powierzchni 100m2). Czy stosujecie nagrzewnicę wstępną?

 2. Planujemy nagrzewnicę kanałową. Niestety jako wyposażenie dodatkowe, bo Paul nie ma jej w formie wbudowanej i w standardzie. Tu przewagę ma Comfoair 350, bo ma wbudowaną nagrzewnicę, a też ma papiery na NF15. Różni się zużyciem prądu o kilka Watt. Różnica w cenie to więcej niż kilka złotych, tańszy Comfoair.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>