Montaż największego okna, cd prac

Dziś (czwartek, 18 września) przygotowania do montażu dużego okna w salonie. Nie chcę nawet sprawdzać, ile może ono ważyć, ale do przenoszenia ramy profilowej i 2 szkleń ekipa od stolarki poprosiła do pomocy ekipę dachowców. Dla wszystkich łącznie był to spory wysiłek. W profilach wzmocnienia stalowe, szklenie laminowane- musi być ciężko.

Na budowie duży ruch. Mamy sporo gości: eksperta Schuco, eksperta Illbruck, właściciela firmy wykonującej i montującej stolarkę okienną. Wszyscy czuwają nad powodzeniem montażu, osadzeniem okna bez niespodzianek, ciepło i szczelnie. Pojawiają się raz po raz cenne wskazówki, nie ma akcji bez konkretnego planu. Przyznam- z taką obsadą i do tego dyżurującą na naszej budowie kamerą Muratora czuję się bardzo bezpiecznie. W innym razie  nietypowość tej inwestycji wymagająca większej ostrożności i dokładności, zjadałaby moje nerwy.

Każdy detal mocowania i izolacji mamy dokładnie omówiony. Bardzo przydała się tu obecność specjalisty firmy Illbruck. Duże okno hs w salonie, jest postawione na xps-ie, ale usztywnione wtopionymi w xps kotwami. Kotwy mają odpowiednią długość, nie wystają poza profil dolny, poszerzający. Będą dodatkowo zaizolowane z zewnątrz- jeszcze nie wiem czym: xpsem bądź, w miarę konieczności, izolantem o wyższych parametrach. XPS jest od ramy okna odizolowany taśmą butylową. Na niej jest pas EPDM, wywinięty na zewnątrz, i łączący się z fartuchem pionowym pod listwą progową. Tym samym mamy spód okna idealnie wyizolowany od xps-u. Między taśmami na dole następnego dnia pojawiła się piana uzupełniająca wszelkie szczeliny. Dla poprawienia parametrów cieplnych profilu poszerzającego, dodaliśmy w jego mniejsze otwory na całej długości pianę PUR. Między profilami dolnego pasa poszerzającego  jest oczywiście szczelnie osadzony xps.

20140918_123337_resized

20140918_131529_resized

Nad osadzeniem okna w otworze czuwał ekspert Schuco, wspierający nas swą cenną wiedzą i doświadczeniem.

rama okna z założoną folią paroszczelną

rama okna z założoną folią paroszczelną od środka

dodane mocowania do muru

dodane mocowania do muru

założone paski styroduru

założone paski styroduru

20140918_134636_resized

Gotowe, choć jeszcze niewyregulowane okno:

20140919_123250_resized_1

20140919_105240_resized_1

Następnego dnia po montażu uszczelniany był styk dolnej części ramy z podłożem, mocowany fartuch EPDM. Fotki na razie brak, uzupełnię wkrótce.

Warto tu wspomnieć o możliwych istotnych niedociągnięciach wykonawstwa, które zasadniczo wpływają na przeprowadzaną na końcu próbę szczelności budynku. To jest właśnie temat, który spędza mi sen z powiek: wiele domów startujących w programie NF15 bądź NF40 nie przechodzi „blower door test” i najczęściej winne są okna: albo ich montaż, albo niedokładność produkcji. Moi dostawcy najwyraźniej zdają sobie sprawę z wymaganej precyzji, stąd ich obecność na budowie. Cieszy mnie taka postawa:).

Inne, lżejsze okna są montowane nieco prościej:

Profile MOWO wkomponowane w grubość xps-a otaczającego płytę fundamentową

Profile MOWO do okna balkonowego na parterze wkomponowane w grubość xps-a otaczającego płytę fundamentową.

profile MOWO są wykonane z mieszanki drewna i żywic, o właściwościach wodoszczelnych i paroszczelnych. Nie trzeba ich dodatkowo izolować od xps-a, na którym jakaś wilgoć może się pojawić.

Są wykonane z mieszanki drewna i żywic, o właściwościach wodoszczelnych i paroszczelnych. Nie trzeba ich dodatkowo izolować od xps-a, na którym jakaś wilgoć może się pojawić.

 

 

4 myśli nt. „Montaż największego okna, cd prac”

 1. Witam, czy to duze okno to tzw. HS podnosno-przesuwne? Jesli tak, to jak sie sprawdzaja? Czy sa warte wysokiej ceny?

  Ja jestem na etapie wybierania okien do naszego domu.Do tej pory myslalam o systemach GENEO i SYNEGO, ale teraz rowniez o SCHUCO. Ciezka sprawa… wybor na rynku jest przytlaczajacy, a my z mezem niestety nie mamy doswiadczenia. To jest powodem tego, ze szukam opinii na takich blogach jak ten.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Magda

 2. Dzień dobry:). Tak, to HS, sprawdza się całkiem dobrze. Jest oczywiście ciężki, ale widzę, że syn 8 letni potrafi sobie z nim poradzić, czyli nie jest źle;). Co ważne, to okno przeszło świetnie test szczelności, ma dobrze przemyślaną konstrukcję.
  Z nadmiaru ofert rynkowych można tylko się cieszyć, jeszcze kilka lat temu takie okna nie były ani łatwe do kupienia, ani tanie; teraz są zdecydowanie bardziej dostępne.
  Jeśli parametry są podobne, to może po prostu kierować się wyglądem?
  Ja mogę tylko powiedzieć, czemu u nas Schuco: ze względu na ładny profil, który dobrze trzyma sztywność. Mamy ciemne okna i dość duże, przy wyborze kładłam nacisk na temat ew. wypaczania profili latem- chciałam uniknąć tych problemów. Nasze okna na pewno nie odkształcają się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>