Tynki wewnętrzne i sprawozdanie z budowy

Niezbyt często pojawiają się teraz wpisy na blogu. Mój nieustanny wyścig z czasem trwa i przybiera chwilami dość rozpaczliwą formę:). Budowie wciąż poświęcam dużą część niemal każdego dnia, co generuje spiętrzenie niewykonanych obowiązków zawodowych. Byle do zimy… Na razie na moją pracę zostaje mi ułamkowa część dnia i noc. Niedosypiam, przysypiam gdzie się da, rano nie słyszę budzika…. i chyba staję się monotematyczna… W weekendy na szczęście role w rodzinie się odwracają i mam czas na oddech od budowy; wtedy mąż wpada w wir zajęć budowlanych, które pochłaniają niczym czarna dziura. Ten ogrom pracy do wykonania jest nie do przepracowania przez dwie osoby; korzystamy ze wsparcia i profesjonalnych ekip gdzie tylko można, a sami wykonujemy głównie prace organizacyjno-porządkowe. W zeszły weekend przy pomocy rodziny dodaliśmy wkoło budynku opaskę przeciwwysadzinową z xps-u. Ogrodzenie frontowe raczej poczeka do wiosny, chyba, że pogoda będzie wyjątkowo łaskawa późną jesienią. Zobaczymy…

Na razie nie ma żadnych przestojów, ale prace ostatnich fachowców: elektryków, monterów stolarki okiennej, hydraulików i tynkarzy nieco przeciągnęły się. Mamy za to wszystkie te elementy wykonane bardzo starannie.

Na chwilę obecną w budynku działają hydraulicy. Tynkarzom został garaż do otynkowania wewnątrz i z zewnątrz. Do wtorku mają te prace się zakończyć i będziemy mogli się zabrać za warstwy posadzkowe.

Kilka fotek „ugładzonego” gipsami wnętrza, które zaczyna wyglądać jak prawdziwy dom:

20141003_115205_resized

Pan Tomek w akcji

Pan Tomek w akcji

20141003_115239_resized

Na budowę dojechała dostawa wełny. Będziemy ją kłaść jako warstwę akustyczną pod wylewkami: na parterze Isover Stropoterm 2x3cm, a na piętrze Isover TDPT 2×1,5cm. Reszta to wełna, która pójdzie na elewację (tej jeszcze sporo dojedzie).

Przy rozładunku zażółciło się na działce:

20141002_095038_resized

20141002_095958_resized

nasz mały skład budowlany

część naszego małego składu budowlanego

A na deser moja ostatnia bolączka: dostosowanie się do wymogów NF15 w zakresie izolowania instalacji ciepłej wody w budynku. Chodzi o zapis, że cała instalacja ciepłej wody ma być izolowana materiałem o lambdzie  0,035, na grubość co najmniej 4cm:). Tu muszę się uśmiechnąć, bo jak inaczej opowiedzieć, że taka izolacja, o najwyższych parametrach, z trudem mieści się w ścianie gk? Nie wspomnę o stropach i wylewkach…

U nas na budowie izolacja idąca w stropach i szlichtach jest jeszcze grubsza, ponieważ pod beton idealnie nadaje się np. polietylen, który ma odrobinę gorsze parametry termiczne, ale za to ma strukturę zamkniętokomórkową i lepiej znosi wilgoć i nacisk. Łącznie instalacja będzie miała blisko 12cm, wygląda prawie tak samo jak instalacja rekuperacji:

20141002_154306_resized

W ścianach zaizolujemy rury poliuretanem,  na styk powinien zmieścić się w ruszcie gk; będzie miał łącznie grubość 10cm:

[fot. materiały prasowe]

Wszystkie grubsze materiały izolacyjne do wody są mało elastyczne, wyczuwam dużą pracochłonność łączeń i zagięć.

 

2 myśli nt. „Tynki wewnętrzne i sprawozdanie z budowy”

  1. Marzena, jakie masz tynki wewnętrzne? Dobierałaś je według ich właściwości użytkowych czy może też pod względem szczelności powietrznej i dyfuzji pary wodnej?
    Najchętniej zastosowałbym jakiś tynk gipsowy twardy (Knauf Diamand czy Dolina Nidy Zet) zamiast cementowo-wapienny z gładzią albo przecierany kwarcem. Gładki, szybki, stosunkowo tani ale… właśnie ta szczelność mnie ogranicza.

    1. Wg mojej wiedzy rodzaj zastosowanego tynku nie wpływa w sposób policzalny na szczelność. Ja zdecydowałam się na Knauf MP Diamant, co jest zgodne ze światopoglądem naszego wykonawcy:). Kierowałam się podobnymi kwestiami wykończenia wnętrza , jak Ty. Dodatkowo teraz mam tynk gipsowy nawet w łazience i brak związanych z tym problemów. W strukturze gips jest dużo drobniejszy niż tynk cementowo- wapienny, powinien być szczelniejszy. Najważniejsze, to zadbać o idealne uszczelnienie zaprawą tynkarską otworów na puszki do osprzętu elektrycznego, jeśli nie ma się specjalnych puszek hermetycznych. Ważna jest ciągłość tej warstwy.
      W części technicznej mamy tynk cementowo-wapienny IN-PLUS Webera, a także na zewnątrz nieocieplonego garażu. jeśli będzie idealnie położony, to tylko go pomalujemy farbą elewacyjną silikonową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>