Kable grzejne w posadzce

Na całej powierzchni ogrzewanej części domu, tj. ok. 185m2 mamy ułożone kable o mocy niespełna 3kW. To naprawdę niewiele. Dzięki firmie Elektra, która wyszła z inicjatywą wyprodukowania przewodów grzejnych o mocy mniejszej niż te dostępne na rynku. Bardzo nas to ucieszyło, przede wszystkim dlatego, że posadzki będą ogrzane wszędzie tam, gdzie nie będzie mebli. Równomiernie, łagodnie, komfortowo,  bez przesadzonych temperatur i zbyt dużych przerw w grzaniu. I bez kolizji z planowanymi na dachu w przyszłości panelami fotowoltaicznymi. Kable „tradycyjne”  z racji ich dużej mocy trudno byłoby zasilić z paneli. Nie będziemy mieli mocy grzewczych rzędu 75-100W/m2, tylko 20-27 W/m2. To duża różnica- w odczuciu posadzka powinna być bliższa wodnego ogrzewania i mieć temperaturę około 23-24stopnie. Zobaczymy, jak się sprawdzi w praktyce, bo wyklucza raczej grzanie w drugiej taryfie, ale to sobie jeszcze potestujemy w stosownym czasie, czyli za około miesiąc.

Po konsultacjach jak montować ogrzewanie ustaliliśmy co następuje: na folii siatka 100×100, do siatki mocowane kable, a na koniec siatka podniesiona na dystansach do góry o max. 15mm, niemalże na środek planowanych wylewek.

Tym samym na budowie pojawili się panowie elektrycy. Miło patrzeć na fachowców, którzy lubią swoją pracę:). Pan Piotr, z właściwym sobie stoickim spokojem podszedł do rysunków z ułożeniem kabli. Nie usłyszałam słowa na temat projektu, choć domyślam się, że nie należał do najprostszych:).  2 małe łazienki mają układ grzewczy w prostokącie, ale reszta to połamańce omijające kanapy, dywany, łóżka i resztę mebli. Do tego trzeba było to rozłożyć bez istniejących ścian działowych w budynku. Najspokojniejszy duet z wszystkich ekip przewijających się dotąd przez budowę- błyskawicą uporał się z tematem. Układanie kabli, wraz z pomiarem rezystancji izolacji i sporządzeniem protokołu, zajęło 1,5 dnia. Robota pochwalona została przez przedstawiciela Elektry. Niestety zostały mi po tej wizycie  bruzdy w ścianach (po montażu czujników), których się nie spodziewałam. Na szczęście p. Tomek od tynków obiecał zarzucić zaprawą te nowe bruzdy, jak tylko obecne ściany przeschną…

20141009_115310m

20141009_115346m

Padło pytanie o rodzaj kabli grzewczych. Są to Elektra VCD, zasilane jednostronnie:

 

 

4 myśli nt. „Kable grzejne w posadzce”

  1. Ponieważ sezon grzewczy rozpoczął się jakiś czas temu jestem bardzo ciekawa, i pewnie nie tylko ja, jak wygląda rzecz z ogrzewaniem elektrycznym? Czy możecie już Państwo coś w tym temacie powiedzieć?

    1. Dzień dobry, niewiele możemy stwierdzić, ponieważ można powiedzieć, że to ogrzewanie na razie jeszcze nie działa na jakimś konkretniejszym rozruchu; załącza się co najwyżej na bardzo krótki czas w pojedynczym pomieszczeniu. Zauważyliśmy to na początku listopada, kiedy było jeszcze słonecznie i po prostu obniżyliśmy nieco założone wymagania temperaturowe, które okazały się zbędne (chodziło o temperaturę rano, kiedy nie ma jeszcze zysków słonecznych i bytowych głównie w najchłodniejszej naszej łazience). Październik mija nam na dogrzewaniu kominkiem, który jest niesamowicie klimatyczny. Mogę tylko stwierdzić, że odczucia między grzaną podłogą i zimną są bardzo subtelne; teorie nt. szkodliwego wpływu na krążenie to chyba można włożyć między bajki; taka posadzka jest tak samo ciepła jak jej powierzchnia nagrzana słońcem. Dodam, ze wczoraj załączyło się w jednym z pokojów og. podłogowe o godz. 16 na 15 minut, a odkryłam to wchodząc do pokoju o godz. 18:30- posadzka wciąż była taka ciepła jakby ciągle grzała. Dodatkowo my mieszkańcy tez przechodzimy lekką transformację z funkcjonowania w ciepłym budynku wielorodzinnym i przyzwyczajenia do 23 stopni i powoli dochodzimy do akceptacji 22stopni. Nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, ponieważ mamy 22-23 stopnie, rano co najmniej 21,5 ostatnim czasem. Rachunek za prąd czysty, ale zużyłam blisko 0,5 m3 drewna, czyli wydałam dotąd 110zł na ogrzewanie.

  2. Ja ponawiam pytanie „przedmówcy”: jak wygląda rzecz z ogrzewaniem, co mogą Państwo powiedzieć po sezonie grzewczym?
    Pozdrawiam i gratuluje projektu.

  3. Witam, chciałam się dopytać odnośnie ogrzewania podłogowego, mianowicie czy ten kabel grzewczy jest taki sam jak do podgrzania wody w rurach, aby chronić przed zamarznięciem ? Dopytuje ponieważ swojego czasu kupiłam taki kabel grzewczy z termostatem niemieckiej firmy tylko w innym celu, teraz planujemy założyć ogrzewanie podłogowe i zastanawiam się czy również do tego mogę kupić taki kabel ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>