Docieplanie budynku

W zeszły piątek zjechała do nas ekipa od elewacji. I niespodziewanie, od soboty zaczęła pracę, w spokojnym trybie, bo niestety temperatura na krawędzi i do tego mocny, zimny wiatr. W niedzielę tempo było już konkretne, bo i pogoda lepsza. I tak cały tydzień.

Dolną warstwę postanowiłam wykonać z xps-u. Dokupiłam go po raz kolejny (zostało nam trochę „10″, do której dodaliśmy „8″  i  ułożyliśmy pod wylewką garażu). To bardzo wdzięczny materiał i z racji swej niechłonnej natury idealnie pasujący na miejsca, gdzie elewacja potencjalnie może stykać się ze śniegiem. Na nim, na wałkach piany ekipa kładła wełnę. A raczej ustawiała w dwie osoby, bo jak szacujemy, 1 kawałek wełny może ważyć jakieś 18 kg…:).  Jej pierwsza warstwa na ścianie ma grubość 30cm, do tego dojdzie warstwa druga, 10cm. Wełna dokładnie smarowana pacą zębatą, z nałożoną grubszą warstwą na brzegach i 2 plackami na środku:

20141027_101548m

Co ważne,  nie można za dużo warstw układać jednego dnia i trzeba odczekać 24-48 godzin do dalszego klejenia, by związała zaprawa. Wiązanie musimy monitorować na bieżąco, z racji panujących teraz temperatur, które zresztą, jak na tą porę roku, są wręcz wyborne.

Oto efekty prac pod koniec tygodnia:

20141028_115901m

20141029_091455m

izolacja miedzy budynkiem mieszkalnym i powierzchniami technicznymi

izolacja miedzy budynkiem mieszkalnym i powierzchniami technicznymi

20141031_130743_resized

Kasety do żaluzji fasadowych musieliśmy zaizolować cieplejszym materiałem. Są to płyty PIR w wymiarach dostępnych na rynku polskim i dostosowanych do profili Illbruck MOWO przy oknach. Niestety kilka warstw, szczelnie łączonych klejem do aluminium. Wewnątrz płyty Kingspan TR26, a z zewnątrz płyty Weber Kooltherm K5. Płyty Kooltherm mają charakterystyczny różowy kolor, powleczone są włóknem szklanym, przez co można bezpośrednio na nie nakładać tynk metodą lekką- mokrą. Są też dość drogie, dlatego wewnątrz izolacji pojawił się akceptowalny zastępnik. Pierwsze okno testowe- ekipa zaizolowała bardzo ostrożnie i jak na moje oko- bardzo dokładnie. Potem, po rozpracowaniu sposobu montażu, poszło szybko i w niespełna 3 godziny wypełnione były strefy kaset we wszystkich oknach na parterze.

niełatwe miejsce do zaizolowania

niełatwe miejsce do zaizolowania

wkładane, klejone poszczególne warstwy płyt

wkładane, klejone poszczególne warstwy płyt

20141027_134105m

płyty Kooltherm, od spodu, klejone do pozostałych płyt klejem w pianie Tytan Eos, tym samym, co do xps-u

płyty Kooltherm, od spodu, klejone do pozostałych płyt klejem w pianie Tytan Eos, tym samym, co do xps-u

Mamy już pierwszą warstwę wełny na dwóch elewacjach, a na pozostałych- do nadproży parteru. Budynek oplotła konstrukcja rusztowań.  Szacuję, że jeśli do końca najbliższego tygodnia będzie dobra pogoda, to wykonawca ułoży całą pierwszą warstwę wełny. To już listopad i może być różnie, szef ekipy elewacyjnej nastawia nas na to, że raczej nie zdążymy z tynkiem… Ja wolę myśleć pozytywnie i dopuszczam taką możliwość, że jednak uda się wstrzelić w odpowiednie temperatury.  W najgorszym wypadku zostaniemy z rozłożoną wełną, rusztowaniami i osłoną z siatki na całą zimę. W najczarniejszym scenariuszu skruszeje zaprawa klejowa. Wełna oczywiście może zamoknąć, ale tego nie dopuszczam do myśli… już prędzej zainwestujemy w osłonę.

Prawda jest taka, że ten etap prac to dla mnie bezsenne noce, mnóstwo szczegółów do rozwiązania, dużo decyzji do podjęcia, ryzykowna pora roku. Stres bliski temu na początku prac. Na szczęście z biegiem czasu nabieram spokoju, i niech tak zostanie:).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>