Bezszczelność?

Miałam ostatnio na budowie gości, z którymi mogłam przeanalizować nasz budynek pod kątem testu szczelności. Niedawno odwiedził nas forumowy „Wekto”, także budujący pasywnie. Zasugerował miejsce do uszczelnienia, którego do tej pory nie odkryłam, tj styk izolacji termicznej z kanałami wentylacyjnymi. Niby wszystko izolowane, ale o końcówki trzeba zadbać szczególnie. Wątek ten kontynuowałam przy okazji drugiego gościa, p. Firląga z NAPE, który podpowiedział, jak najbezpieczniej jest rozwiązać takie miejsca.  Najlepiej to zobrazować:

20141101_231140_resized

Od strony wewnętrznej na licu ściany przecinamy izolację termiczną, izolujemy folią sam kanał wentylacyjny, wywijając folię na ścianę; do tego mocujemy wełnę w części wewnętrznej

Wychodzi na to, że mam w takim razie do lekkiej przeróbki kanały do czerpni i wyrzutni dla rekuperatora i pompy ciepła, które teraz wyglądają mniej więcej tak:

20140917_115155_resizedm

Pozostaje do decyzji, czy nie zaizolować np. obrzutką tynkarską wszystkich miejsc  na sufitach piętra i na stykach stropów ze ścianami zewnętrznymi, które nie są otynkowane. Zostawiłam je nieotynkowane w odcinkach, na których pojawi się zabudowa gk, ale czy to będzie szczelne? Ja zakładałam, że tak, bo po pierwsze jest  nadbeton na stropie, po drugie- na nim folia, układana na moich oczach i jak należy, a do tego grube warstwy dachu, a na styku ścian ze stropem- wieniec, który przecież powinien stanowić opór dla powietrza? Niestety nabieram wątpliwości, bo chyba zawsze trzeba wziąć pod uwagę jakiś margines błędu z fazy wykonawczej…. Z drugiej strony mamy takie miejsca, które są bardzo trudno dostępne, i uszczelnianie ich stanowi kłopot. Możliwe, że rozwiązaniem będzie inwestycja w test szczelności w najbliższym czasie.

Przewód spalinowy do kominka będzie wymagał osobnego rozwiązania

20141031_130530_resized

Przewód spalinowy do kominka będzie wymagał osobnego rozwiązania

20141031_130611_resized

Obrzucać zaprawą tynkarską, czy nie- oto jest pytanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>