Na finiszu otulania wełną

Teraz idzie z górki- tempo takie, że w weekend dowoziliśmy hurtowo klej, którego brakło dość szybko. Zużycie przy grubej wełnie jest większe, bo jej boki także były smarowane. Większość elewacji jest już ocieplona. Dziś została zakołkowana i przetarta elewacja północna:

20141112_151244_resized

teraz widać, jak głęboko osadzone są okna

20141112_092439_resized

20141112_151154_resized

Na elewacji południowej widać dwa rodzaje wełny. Cieńsza okładzina jest położona tam, gdzie będzie przyklejany łupek kamienny. Żeby to dobrze wyglądało, płaszczyzna łupka nie może wyjść przed lico tynku.

Podjęliśmy też decyzję, z którą czekaliśmy do końcówki prac: przymierzymy się do tynkowania wełny, jeśli tylko pogoda na to pozwoli. Prognozy są dość łaskawe, dlatego zamówiliśmy już odpowiednie produkty. Jeśli jednak nastąpi załamanie pogody- produkty te będą musiały poczekać na bardziej sprzyjające warunki w temperaturach nie zmieniających ich właściwości.

Dość długo kręciłam się wokół odcieni tynku. Najjaśniejszy z tynków Webera, najbliższy bieli AL11, wg mnie bielą nie jest. Niemniej jednak, ze względu na unikanie komplikacji wykonawczych, nie zdecydowaliśmy się na zamawianie produkowanego specjalnie dla nas dodatkowo pojaśnionego koloru. Pierwotnie mieliśmy mieć samą bazę tynku, co przy zamówieniu okazało się niemożliwe do wykonania. Z lekką trwogą myślę, czy nie będzie rozbieżności z wybranym łupkiem na elewację. Kolor ścian nie może być ciepły, aby pasował do stolarki i tegoż łupka.

Na szczęście mniej dylematów mieliśmy z wyborem samego rodzaju tynku. Podliczyłam, że różnice cenowe między tynkiem silikatowo-silikonowym, a silikonowym to około 650zł. Jakość, obecne temperatury, wygląd, starzenie, czyszczenie- to wszystko bardzo przemawia za silikonem,  na który zdecydowaliśmy się przy niewielkich kosztach dodatkowych.   Oczywiście w systemie Webera:).

2 myśli nt. „Na finiszu otulania wełną”

  1. czy na etapie certyfikacji były liczone mostki termiczne od kołkowania wełny? Czy kawałek ściany obłożony łupkiem był badany obliczeniowo pod względem niebezpieczeństwa wykroplenia pary wodnej przy zewnętrznej warstwie elewacji?

    1. Kołkowanie wełny zostało określone przez dostawcę systemu ocieplenia, producenta kołków oraz projektanta jako nie wpływające na parametry cieplne ściany. Kołki mają specjalną otulinę z tworzywa sztucznego, przykryte są wełnianymi deklami.
      O wykraplanie pary wodnej dopytywałam, podobno w przypadku naszego projektu nie ma takiego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>